Firma turundamine – kust alustada?

  1. Ma ei tea interneti turundusest ja arvutist suurt midagi.
  2. Mul pole ka raha, et vastava pädevusega töökoht luua.
  3. Ma ei tea üldse kust otsast peaksin oma firma turundusega alustama.
  4. Olen rongist maha jäänud ja täielikult ummikus.

Kas ma kirjeldasin praegu sinu mõtteid? Kui jah, siis allolev jutt on sulle. Teised võivad uue lehekülje keerata.

Tere sõbrad,

Täna tahan rääkida ühest valusast teemast väikefirmanduses. See on kliendini jõudmine olles ise Kalamaja uulitsas, väikelinna nurgataguses perifeerias või lihtsalt suurte tegijate varjus. Miks ma selle teema täna  tõstatan on see, et nüüd järsku sellest sügisest alates on minu poole päris mitu ettevõtjat pöördunud küsimusega. “Kas mul üldse mingi lootust on?”

“Jah on.” Vastan mina. Väidan, et täna on su šansid oma nurgapoodi, puidufirmat ja transpordi teenust laiade massideni viia suuremad kui ei kunagi varem. Aga ühel tingimusel. Sa võtad kohe tööle uue, väga hea turundaja. Parima, kes saada on. Ma tean ühte, kes sulle sobib aga temast räägime allpool.

Firma turundamine - kust alustada?

Foto: Freeimages.com/Charles Toepfer

Kust otsast firma turundamisega alustada?

Selline on paljude väikefirmade olukord täna- võimatu missioon!!! Ja seda ajal kui isegi külarätsepal on ligipääs 90% Eesti elanikele. Absurdne mis? Helendavat valguskasti ukse kohal pole enam vaja, sest need vähesed, kes sellest mööda jalutavad on ninapidi nutitelefonis ega märkagi su reklaami. Just! Seal nad on. Kogu eesti kliendibaas. Rahakott taskus ja ninapidi netis.

Võimalik, et sina firmaomanikuna seisad lõhkise küna ees, peas küsimus, kust ma üldse alustama pean? Kui nii, siis minu vastus on järgmine

Lihtsalt alusta kusklilt.

Nii nagu sa kunagi oma äri alustasid – lihtsalt alustasid. Loe vastavat kirjandust, uuri turundajate blogisid jne. Võid ka otse minuga rääkida. Tõenäoliselt juba pärast esimest ühetunnist kõnet tunned, et pundar hakkab vaikselt lahti hargnema. Teadjameheks saadakse asjaga tegeledes.

 

Kellest saab sinu firma turundaja?

Kas sina saad enda kohta väita allolevat:

  1. Ma jagan arvutit enamvähem, surfan netis igapäevaselt ja suht vabalt. Hindeks vähemalt 3+
  2. Ma tahan ja olen suuteline uusi asju juurde õppima, kui seda on mu firmale uue hingamise andmiseks vaja.
  3. Ma olen valmis ise oma firma turundusega tegelema kui keegi elementaarse koolituse teeks ja tehnikad kätte annaks.

Kui sa võid kõigile neile kolmele väitele “Jah” linnukese taha tõmmata, siis õnnitlen. Me leidsime su firmale just uue turundaja. Selle, keda ülalpool mainisin. See oled Sina ise – kirglik, usaldusväärne ja tead firmast kõike. Pole paha diil mis?

Kurioosne on tõesti see, et väga palju suudaksid sa tegelikult ise ära teha kui sind järjele aidata. Me ei räägi siin meistriklassist. Jutt käib sellest elementaarsest.

Julgen väita, et paljud probleemid takerduvad sinu enda teadmatuse taha. Väidan ka seda, et väikefirma omanikuna lausa pead olema sina see, kes turundusega tegeleb.Vähemalt osaliselt. Miks? Sest sina oled see, kes oma tootest/teenusest tegelikult kõike teab. Teine põhjus on raha.

See ei saa lihtne olema aga sa hakkad oma tööd jälle uuesti kirega armastama. Toon välja konkreetsed asjad, mille valmistamise/töölepanemisega ei peaks sa oma aega ja närve kulutama. Küll aga saab need spetsialist sulle valmis teha ja sind neid kasutama koolitada.

a) Google otsingule vastav, poolautomaatsete lahendustega, klienti igal sammul kõnetav koduleht, mis kogub kontakte, vastab osaliselt meilidele ja näeb esinduslik välja.

b) Skype, Google Hangouts, Facebook, Twitter, Pinterest, Youtube video turundus jne. Eelnimetatu integreeritud firma tegevusega vastavalt mida vaja on.

c) Müügitekstide koostamine nii, et kirja saajal tekib tõesti tahtmine sinuga asju ajada.

d) Brändi tervikliku kuvandi ülevaatamine, vajadusel selle loomine. Vastavate materjalide kujundus ja integreerimine tööprotsessi.

On veel mitmeid asju millest võiks rääkida aga need ülalmainitud vast ühed põhilised.

Küsimus ei ole selles, et kõik need struktuurid ise üles ehitama peaksid. Ei, sa pole veebiarendaja. Küsimus on selles, kas juhul kui sulle kõik ülalmainitud lahendused töötavana kätte antakse, kas sa siis nendega iseseisvalt toimetada suudad või mitte.

Kuigi iga keiss on erinev siis enamus juhtudest on mul asjad kliendiga läinud 3 etapis.

  1. 1-2h skype kõne või kohtumine firma esindajaga. Räägime põhjalikult lahti hetke olukorra ja arutame läbi võimalused. Paneme paika esmase tegevusplaani.
  2. 1-2 kuu jooksul teen koostöös firma esindajaga kõige valusamad kohad korda. Kodukas, sotsmeedia jms korda. Vaatan kogu brändi hetkeseisu kõrvaltvaataja pilguga üle ja loon selge, arusaadava identiteedi. Vajadusel teen logod, visiitkaartide kujundused, müügitekstid jms “peab olema” asjad.
  3. Koolituse periood. Annan step by step oskused tellijale üle, et ta oskaks edaspidi juba ise elementaarse turundusega tegeleda, oma kodulehte hallata jne.

Nii on. Asjad tööle, natuke abi ja edaspidi saad sa ilusti juba ise hakakama. See saab olema kuradi huvitav. Kui tõesti see turunduse teema pole sinu jaoks kuradi huvitav, siis usun, et sinu töötajate hulgas on keegi kelle jaoks on see teema kuradi huvitav. Igal juhul tasub kurat proovida.

Kirjuta mulle. Vaatame su olukorra koos üle ja lükkame vankri jälle veerema. Seekord oled siis kutsariks sina mitte pime juhus.

Ära stressa, lihtsalt alusta,

Joel