TRENDID – Kuidas näha ette uusi trende?

See on miljoni dollari küsimus. Kuidas näha ette uusi trende, kuidas käitub klient homme, millised saavad olema rahva eelistused ja päevased käitumismallid?

Jah, keskmine turundaja on kursis trendidega Ameerikas, Pariisis, Itaalias või kus iganes see tema eriala meka ka asub. Abiks on ka juhtivad trendiportaalid jms. See on hea, kuid antud juhul ei saa me rääkida tärkava trendi ettenägemisest vaid faktiliselt juba käimaläinud trendi sabas sörkimisest.

Lugu, mis ma praegu rääkima hakkan ei pruugi igale valgekraele mitte mokkamööda olla, sest lisaks õpikutarkustele raputan kastmesse ka oma isiklikule kogemusele baseeruvat uut loogikat.

Turundus---kuidas-näha-ette-uusi-trende-

Mis täna USA-s see homme Viljandis

 

 

Algatuseks minu enda 2 lahendust, kuidas homseid trende just meil Eestis ette näha üritan:

1. Google analüütika kõige laiemas mõttes

Ausaltöelda pean ikka ja jälle üllatuma kui kohtan turunduse inimesi, kes ei kasuta oma töös internetist hangitavat infot turuliikumiste tabamiseks. Seda kasutatakse, kuid vaid väga väikest osa arsenalist. Peamiselt on ikka igapäevane googeldamine ja mõnedest juhtivatest trendiportaalidest teabe hankimine.

See on hämmastav kui palju saab väärt infot kätte kui netitööriistu põhjalikult tundma õppida viitsiks. Jah, just. Väidan, et laiskuses on küsimus, sest keerulised mõisted, numbrid ja kogu see matemaatiline virrvarr ei ole paljude jaoks just unelmate bassein suplemiseks. Aga turundusinimese töökohustuste hulka peaks kindlasti käima vastava tarkvara ja tööriistade kasutamine. Niisiis firmajuht. Kui su turundaja ei tea mida tähendab bounce rate või mida asjalikku võiks teha Adwordsiga, siis võta uus või koolita vana. Sinu firma veri on see, mis tänavale tilgub.

 

2. Inimeste jälgimine ja sisetunne.

Vähemalt mina olen välja jõudnud selleni, et just sedasi saab trende ette ära tunnetada. Eriti hästi kohalikul tasandil. Keskond, kus me täna elame räägib väga palju homse päeva kohta. Ainus, mida vaja teha, on ennast igapäeva mürast taandada, jälgida ja kuulata. Olen taibanud, et head  marketingi ei saagi teha pidevalt lennus olles, moblale ja emailidele vastates, teistega võidu karjudes ja siis hilisöösel poolsurnuna veiniuimas voodisse kukkudes… and again and again and again. Varem või hiljem tulevad vead sisse.

Homsed trendid on juba täna tunda inimeste käitumises, jututeemades ja valikutes. Reeglina ei teki trend ühes inimeses vaid suures grupis korraga. Ja seda kasvõi eri maailma nurkades üheaegselt. Keegi on lihtsalt esimene, kes selle tõmbe ära tunnetab ja välja hõikab. See keegi võiksid olla ka sina.

 

Panen siia kirja oma enda trenditabamise 10 käsku

1.Võta võimalikult palju vaba aega.

Kõlab võimatult. Jah, ega üleöö saagi. Aga piisav aeg lihtsalt mõtlemiseks ja pingevabas olekus analüüsiks on kõige alus.

Hüppa-oravarattalt-maha-ja-korrasta-mõtted

Võta hoog maha ja tee pea korda

2. Hüppa oravarattalt maha

Kui sa pidevalt lennus oled, ekstreemselt töötad ja pealiskaudselt inimestega suhtled, siis unusta ära. Parem jälgi edasi neid trendiportaale – etem ikka kui mitte midagi. Selleks, et pisiasju märgata ja tunnetada sa lihtsalt pead hulluserattast välja saama. Võtku see või 5 aastat. Step by step aga pead. Muide 5 aastat möödub ruttu nii et alusta parem täna.

3. Ole üksi ja korrasta mõtted

Lihtsalt viibi üksinda, mõtle omaenda puntrad peas lahti. Arutle igapäeva asju ja muresid iseendaga. Nii vaigistad pärdiku oma peas ja kaob ära ärevus. Olenevalt sellest kui p….e sa ennast jooksutanud oled võib sellise sisemise vaikuse ja tasakaalu taastamine võtta aega mitu aastat. Pikk aeg aga mis teha, ükskord tuleb sellega alustada kasvõi puht tervise seisukohalt. Õpi keskenduma ühele asjale korraga ja sa muutud palju tähelepanelikumaks. Võibolla avastad, et need, kes kunagi Turbonätsu närisid on vahepeal rohelisi lehti näksima hakanud. Palju õnne sa märkasid just uut trendi.

4. Õpi lihtsalt kuulama.

Jah just, ära lobise ise pidevalt vaid arenda oskust teist inimest kuulata. Tasapisi hakkad lisaks väga heale infole tabama ka kehakeelt ja muid märke, millega inimesed oma olekut peegeldavad. Mis puutub trendide ettenägemisse, siis kui rahulikult inimesi jälgida märkad juba tükk aega varem pidevalt korduvaid jututeemasid, muresid ja eelistusi, mis inimesi seovad. Ja aasta hiljem on sosinatest saanud epideemia. Võidab see, kes õigel ajal õigeid märke tähele pani.

Kujuta ette sünnipäevapidu, 15 inimest lauas. Nagu ikka kõik räägivad korraga. Keegi ei taha kuulata vaid ikka oma lugu teistele pajatada. On tuttav tunne? Aga suru oma ürginstinkt teisi surnuks rääkida maha. Jää vait ja lihtsalt jälgi kõrvalt seda mokalaata. Märkad kohe, et inimesed räägivad peamiselt kahest asjast. Oma muredest ja siis asjadest kuidas võiks see või teine asi olla. Erinevates seltskondades kordumakippuvad mustrid annavad märku võimaliku uue trendi tekkest. Sobita see info tänavail nähtuga, enda eelistuste ja mõtetega ja enesele seedimisaega andes märkad kui ühte moodi mured ja vaimustused rahval on.

Õpi-teisi-kuulama---ära-lobise-ise-pidevalt-vaid-arenda-oskust-teist-inimest-kuulata-turundus-

Ära lobise pidevalt vaid kuula, mis inimestel on öelda.

 

5. Kliendi arvamus ei ole püha.

Kuigi see väide läheb esmapilgul justkui vastuollu eelmise punktiga siis pean siin silmas siiski hoopis teist asja.

Oleme harjunud vana mõtteviisiga, et küsi pidevalt kliendi arvamust, mida ta tahaks et sinu firma tulevikus teeks? Asi on selles, et tegelikult ei tea su klient isegi, mida ta tahab. Kui sa kliendilt küsid, siis ta loomulikult vastab midagi, mis talle parasjagu A ja O. Ka kliendid on sõltuvuses eelkõige laiadest trendidest. Parem jälgi inimesi kõrvalt nende loomulikus olekus, sest just sealt peegeldub alateadlik käitumismuster ja vajadus uue järele.

Kliendi arvamus on kullahinnaga igapäevase tegevjuhtimise parandamiseks aga mitte homsete trendide ennustamiseks. Need on kaks täiesti erinavt asja.

 

6. Trend on alati ajutine nähtus

Trendid ei ole kunagi jäävad, need on pidevalt muutuses. Mõni kestab 1 aasta, mõni 5 aastast aga läbi saavad nad kõik ja sinu asi on pidevalt inimeste käitumist, sosinaid ja meeleolu jälgida, et olemasoleva trendi hääbumimärke märgata ja uut võimalikku vaimustust ette näha.

Isegi naftapuurija peab trendidega arvestama kuigi näiliselt on tegu lõputu lollikindla äriga, mis ise trende loob.

 

7.  Kui mingi trend tundub igavene, siis näpista ennast ja ärka.

Jube irooniline aga tõesti, sel hetkel kui sul on tunne, et mingi trend on võitmatult võimas, siis parem hakka juba vaikselt ringi vaatama. See trend on oma võimete tipus ja ilmselt ootab ees langus.

Pea meeles. Ka selfie on trendil põhinev nähtus ja Facebook. Ei usu? Aga kui meenutame, et Facebookile eelnes kõikvõimas globaalne Orkut? Ikka kahtled? Eks aeg näitab. Lisaks trendide muutusele tulevad sisse ka mitmed muud ebameeldivad aspektid nagu näiteks see, et mida suuem on süsteem, seda aeglasemini ümberkohandatav see on. Liiga võimsaks paisunud Facebook ei suuda omaenda raskuse tõttu uute trendidega kohaneda ja kaotab liidripositsiooni mingile täiesti uuele nähtusele.

Vähem kui 10 aastat tagasi oleks peetud idioodiks inimest, kes väitnuks, et Nokiat ootab ees kurb saatus. Kahjuks tuli peale uus trend nutitelefonide näol ja Nokia ei suutnud piisavalt kiiresti kohaneda. Nii lihtsalt see käiski.

 

8. Keegi ei loo trende – trendi loob ühisteadvus.

Kui keegi väidab, et tema loob uusi trende, siis kas tal on enese ülehinnanguga probleeme või ta on lihtsalt rumal.

Trende ei loo ükski bränd, veelvähem üksik indiviid. Trend tekib mitmes kohas korraga ja paljude inimestes individuaalselt üheaegselt. Kui siin keegi üldse milleski juhtivat rolli mängib, siis on see uute trendide varakult äratabamine ja omakasuks pööramine.

Kujuta ette kui Grownyc hakkab väitma, et nemad lõid ökoloogiliselt puhta toidu tarbmise trendi. Absurd! See trend tekkis aastate jooksul rahvamassides, tulenevalt tervisehädadest, teadlikuse kasvust, probleemidest kliimaga jne jne. Grownyc ei loonud rohelist liikumist vaid lihtsalt surfab selle lainetel nagu paljud teised kiirema taibuga firmad.

9. Trendi kasutamine turunduses töötab ainult praegusel hetkel.

Oled oma tootega ajast ees – ei toimi. Oled hiljaks jäänud – ka ei toimi. Kui sa aimad ette uue trendi tulekut, siis on paras aeg ettevalmistusi teha.

Olen üsna veendunud, et hetkel alles tõusvad trendid laias plaanis on puhas toit, tervislikud eluviisid, kogukondade ühtehoidmine ja puhas keskond.

Kui ei usu, siis võta vaba aeg, istu pargipingile maha ja jälgi inimesi. Vaata rulluisutajaid, rattureid. Ehk avastad, et millegipärast pooled su tuttavad on kas taimetoidul või vähemalt tarbivad  vähem liha? Või, et pooled ei joo enam Coca Colat? Kõik fännavad Teslat või et kõik rattavõistlused ja jooksud on alati rahvast pungil? Kui sa selles kõiges mingit mustrit märkad, siis tasub sinna sihtida ka oma äri. Kasvõi puht turunduslikus võtmes.

 

10. Maailma trendide mõju jõuab alati ka Eestisse

Jälgi portaale nagu wgsn.com jms.  Maailma suurimad turumõjutajad saab neist kätte ja võid kindel olla, et näiteks sellel, mis täna toimub UAS-s on peagi ka meile oma mõju.

 

Kuidas ära tunda, et tegu võib olla uue tõusva trendiga?

Pea meeles, et trend ei ole mingi arusamatu fenomen nagu meile tihti tundub. Iga trendi taga on suurte rahvahulkade sarnane eelistus, vajadus või meelsus. See lihtsalt on nii. Tähelepanelik turundaja märkab sosinaid massides, mis järk järgult ühisrongkäiguks muutub.

Trend saab tekkida ainult eeldusel, et see toetab paljude inimeste huve samal ajahetkel. On see siis reaalne olmevajadus, tüdimus neoonvärvidest, soov puhtamas keskkonnas elada. Misiganes tasandist me räägime. Ja suured massid ei hakka ühte laulma üleöö – seal taga on alati mingi eelnev pikem protsess.

Sinu asi on koht laulupeole broneerida siis kui vabu pileteid veel on.

 

Trendi ärakasutamine kampaanias

Ausaltöelda ma ei usu väga ühegi kampaania edusse, kui see ei toeta kuidagi hetke trende. On reklaame, mis vee paisutagant vallanadavad aga vesi paisutaha oli siiski juba varem kogunenud. Ehk siis edukaks kampaaniaks on vajalik rahva valmisolek, seda mõttelaadi vastu võtta. Üsna raske oleks praegu teha toimiv kampaania ketsupile, mis kubiseb e-ainetest. Kõik on muidugi ka serveerimise ja hinna küsimus aga siiski, omamoodi vastuvoolu ujub selline kampaania ikkagi.

 

Turundus-ja-trendid---Möla-maha-ja-kõrv-relsile,-sest-uus-trendiarong-on-tulekul.

Kuula naabrimeest, küll tema juba teab kui rong on tulekul.

Ja lõpetuseks,

Kuigi see enesega arupidamise, lõõgastumise ja inimeste kuulamaõppimise jutt võib tunduda mõttetu jama, siis vähemalt minu kogemus näitab vastupidist. Kui müügiinimesed hilinevad kohtumistele, unustavad poole jutu pealt ära, millest nad parasjagu räägivad, vastavad meilidele kahe seosetu lausega, siis ilmselgelt on tegu mõttekohaga. Ma ei tea kuidas sellises olekus uusi trende märgata, uusi ideid tabada? Pigem tabad siis kui keegi seda sulle kõrva karjub.

Mõtle kaasa või vaidle vastu, kommid on all avatud ja igasugune konstruktiivne kaasamõtlemine teretulnud.

 

Möla maha ja kõrv relsile, uus rong on tulekul.

Joel