Mis vahet on Facebook ja Google kliendil ning kuidas sündis selfiemarketing?

Ennem kui alustan, mängime sinu enda näitel läbi kaks reaalset situatsiooni.

Olukord 1

Kujuta ette iseennast tänaval kõndimas. Sulle astub ligi suvaline müügimees ja ütleb,

MÜÜGIMEES: “Osta minult jäätist.”

SINA: “Aaaah!!! Ausalt, ära käi mulle närvidele praegu”, lajatad sina, mul niigi s..tt tuju ja jäätist tahan ma hetkel kõige vähem. Ah jaa, ma muide vihkan magusat ja üldse – kas sa ei näe, et ma teen praegu selfiet. Ja juba kõlabki piiks ja selfie – Selle võõra müügimehe nimi oli muide FACEBOOK

Olukord 2

Kujuta ette iseennast tänaval kõndimas. Jõhker jäätise isu on, kohutavalt palav. Jah just. Sa lähed ise otsima seda müügimeest, kes sulle jäätist müüks. Keegi ei suru midagi peale. Sind pole vaja ära rääkida. Sa lihtsalt tahad jäätist ja tänav, kus sa nüüd aplalt ringi jõllitad, on GOOGLE. Võidab see jäätisemüüja, kes siin tänaval sulle mingil põhjusel sobilikum tundub.

Said pihta kuhu paat tüürib? Ei saanud? Ega piiks-selfie ka ei saanud.

Mis vahet on Facebook ja Google kliendil?

Mis vahet on Facebook ja Google kliendil?

Klient vs “klient”

Siin artikis ei tule juttu reklaamist vaid postituste mõjust FB ja firma enda kodukal eeldusel, et viimane on otsingutes nähtav.

Millise reaktsiooni käivitab postitus kliendikäitumises? Mis vahe on postitusel Facebooki fännilehele versus oma firma kodukal?

 

Aga tuleme korra veel selle selfie juurde tagasi…

Hiljuti sattusin jutusoonele ühe sõbrannaga, kes töötab Tallinnas restorani turundusjuhina. Nimed jätkem mängust välja, aga ütleme nii, et nimeks tal näiteks Selfie ja koht, kus neiu töötab, on pop ka peopaigana vanalinnas.

Okey, rääkisime ka nats tööst ning neiu jutt oli lühike. Ainus ja õigeim koht, kus nemad turundavad, on FB. Et miks siis nii, oli minu küsimus. Ka see vastus tuli kiiresti, selge silmavaate ja ma ütleks, et pikaajalisele professionaalile omase veendumusega.

Selfi: “Kõik muud kanalid on mõttetud ja mingit reaalset efekti ma neis ei näe.”

Mina: “Hm noonii, isegi Google mitte?”

Selfi: “Jah, sest see pole õige koht turundamiseks ja tänapäeva online marketing käib kõik Facebookis daaaa..nagu!”

Läheb huvitavaks!

Firma turundusjuht lihtsalt välistab resoluutselt Google otsimootori kui marketingi tööriista??? piiks-selfie

Ausalt-öelda ma lihtsalt noogutasin kaasa ja ei vaielnud sõnagi vastu, sest kui inimene nii kindlalt sellist asja väidab, siis seda portselanist lossi nüüd sekunditega maatasa teha ei muuda asja paremaks. Pigem saan ühe vaenlase endale juurde. Ammugi ei tahaks mina seda antud resto omanikule öelda, sest too jookseks kohe poodi lõnga järele ning minust saab tahtmatult enesetapule kaasaaitaja. Firmaomanikust on muidugi kahju küll. Ta tegelikult pole ju süüdi selles loodusõnnetuses, mis tema rannamaja tabas, sest ega tema pole turundusinimene ja ei pea teadma neid asju. Selleks saigi tark ja haritud neiu Selfie tööle võetud.

Nojah, tegelt, Facebookis postitab ta tõesti osavalt. Ka selfied sealsamas restos erinevate koogitaldrikutega on lahedad. Elu ongi seiklus kui tööandjad selle elustiili kinni maksavad.

Kas selleks, et neiu sinu restos oma sõbrannadega veini joob (sinu kulul), kooki mugib (sinu kulul), FB evente sisestab (su 6 aastane tütar saaks ka hakkama) ja kõige selle glamuuri taustal mikroblogi peab marketingi sildi all kannatab maksta 900 eurot netos kuus??? Elagu selfiemarketing!!!

Kohviku turundusjuht sõbrannaga tööl turundamas

Kohviku turundusjuht neiu Selfie oma sõbrannaga tööl turundamas ehk SELFIEMARKETING

Aga olgu, restol läheb normaalselt, vist, ja võibolla ta teeb siis mõned muud lisaotsad, mis selle 9 sotti neto teema ära grillib. By the way elagu e-Eesti.

 

Mis vahe on siis blogil  ja FB mikroblogil nagu viimast nimetatakse? Teeme lühidalt ja restoraninäitel.

 

FACEBOOK – hea suhtluseks kliendiga

Sõbralt sõbrale soovitus toimib alati.

Facebooki sihik on sõpradele, ühistele huvidele ja käitumisele suunatud. Kui oled suutnud oma äri ümber koondada grupi inimesi, kes just sellest asjast huvitatud on, siis potentsiaal, et keegi neist kunagi tõesti üle kohvikuukse astub, on reaalne.

Miinused

1. Seda postitust ei näe ammugi mitte kõik sinu lehe fännid.

2. Ka need vähesed, kelle seinalt su jutt läbi jookseb, tegelevad parasjagu millegi muuga ja tõesti, viimane asi,  mis inimest hetkel kotib, on sinu resto lõunasöögipakkumine.

3. Devalveerub ruttu

Kuigi ilm on palav, siis ei pruugi kõik bljääzitajad jäätisest huvitatud olla. Mõnele käib kärumees lausa närvidele.

Kuigi ilm on palav, siis ei pruugi kõik bljääzitajad jäätisest huvitatud olla. Mõnele käib kärumees lausa närvidele.

 

GOOGLE otsingu kaudu sinu blogisse

Google on rohkem nagu “osta kohe” stiilis sisend. See lahendab juba tekkinud küsimusi. 

1. Kui inimene on otsingusse mingi sind puudutava märksõna sisestanud, siis initsiatiiv on temapoolne. Ta reaalselt ise omal algatusel otsib söögikohta Tallinnas vms, mis ta sinu lehele on juhatanud. Ehk siis tal on seda juba vaja ja “juhatage mind nüüd kohta, kus mulle süüa antakse.”

Neid-poisse-pole-vaja-veenda-jäätist-ostma.-Näost-on-näha,-et-poisid-olid-tehinguks-küpsed-ja-vaja-oli-leida-vaid-keegi,-kes-neile-jäätist-müüks

Neid kliente polnud vaja veenda jäätist ostma. Näost on näha, et poisid olid tehinguks küpsed. Vaja oli leida vaid keegi, kes hea diiliga jätti müüks. GOOGLE aitas.

 

Kumb siis kõvem on? FB või Google?

No kumb on parem Läti või Poola? Ütleme nii, et mõlemad on head kui rekkajuht kaine juhtub olema. Tuleb ära kasutada kõiki viise, mis klienti toob, hoiab, kõnetab, ja seda kõike targalt omavahel kombineerides.

Viimane idiootsus on mingi tööriista pimesi välistamine.

Facebookiga saad sa kohe alustada, see ei eelda nii palju tarka eeltööd kui Google-i hammasrataste enda kasuks tööle panemine. Teed konto ja hakkad fännibaasi kasvatama, oma asjast rääkima jne jne. Oleks see vaid nii lihtne ja tõhus kui 5 aastat tagasi…ohhh…olid ajad:))

Google on pika vinnaga, aga kuradi võimas tööriist. See eeldab korralikku blogi või kodukat, nimeta kuidas tahad. See eeldab mõningaid teadmisi artikli ülesehitusest jne jne. Aga kui need eeltingimused täidetud, siis iga sinu artikkel jääb kliente püüdma oi-oi kui pikalt.

Blogipostitus on nagu kalaõng, mis varitseb oma saaki aastaid ja aastaid. See ei devalveeru nii nagu Facebooki mikroblogi postitus, mille sisuliseks elueaks on reeglina mõned päevad. Nii kui kellegil on häda käes, ja ta netist vastust otsib, võib selle vastuse anda just mõni sinu ammune artikkel.

Ideaalis teeksin mina firmale korraliku blogiga koduka, sheeriksin seda sama sisu Facebookis jne jne. Jah selleks on vaja turundusjuhti, kes lisaks moblaga enekate tegemisele ka firma tootele relevantset sisu kirjutada suudab. Neiu Selfie ei ole pakkumisest huvitatud – believe me i know!!!

 

Tahtsin jälle teha kiir, lühida postituse aga nonäed Selfie turundab pardihuuli nii hästi, et märkamatult sai pool artiklist hoopiski temakese laialtlevinud marketingi strateegiale pühendatud.

Shit happens poisid ja tüdrukud, she is Selfie and she knows it!

Küsimused, mõtted ja kogemused alla kommentaaridesse.

Joel

Mitte küll verivärske aga siiski mõtlemapanev näide kes FB suundadest.

Mitte küll verivärske aga siiski mõtlemapanev näide FB tuleviku suundadest.