Mis on brand journalism aka bränditurundus ja kas seda on mu firmale vaja?

Brand journalism, mõiste, mis hakkab vaikselt ka eesti ettevõtjate pähe juuri ajama. Väidan, et see on marketingi meetod, mille vajalikkusest täna veel päris selgelt aru ei saada aga mis 3 aasta pärast on paljude ärialade möödapääsmatu argipäev.

Tere sõbrad

Eestlased, IT eesrindlased. Mitmete USA suurfirmade juhid teatasid juba oma 10 aastat tagasi, et lihtsalt niisama bännereid kohalikesse portaalidesse toppimine ei kanna alati vilja, sest target ehk sindhuvitav sihtgrupp jääb suuresti tabamata ja üleüldse,

inimesed on ses reklaamidest küllastunud maailmas ressistentseteks muutunud.

Antibiootikumid ei mõju enam. Aga ok, see on täiesti eraldi teema ja vajab eraldi käsitlemist. Püüan lähiajal eraldi postituse teha antud teemal – seni tellige delfist reklaami, lööge käsi kokku ja kiitke takka, et kui targalt sa oma reklaamieelarvet ikka kasutad…khm.

Mis-on-brand-journalism-aka-sisuturundus-ja-kas-seda-on-mu-firmale-vaja-

Sinu firma blogi postitus peab rahvast kõnetama, artiklil peab olema otsimootorites indekseeritav ülesehitus. Kui su turundusjuht ei saa täpselt pihta, mida eelnev tähendab, siis sry man, you are in big sh…t 🙁

Aga asja juurde…

Mis on siis brand journalism ehk bränditurundus?

Kui asi lühidalt kokku võtta, siis elame sellises reaalsuses, et sinu reklaam kohalikus portaalis ei ahvatle enam kedagi. Või ahvatleb? Oled ehk isegi märganud, et inimesed seostavad reklaami kui sellist pigem millegi ebameeldivaga, mis telekast üle toa karjuma kukub nii, et koer esikus võpatab ja titt hällis röökima pistab + siis need 3 aastat kokutamist. Reklaam ei meeldi rahvale. Kuigi jaaa, tänu teatud trikkidele äratab hea klipp ikkagist tähelepanu (eraldi teema jälle ja räägin tulevikus lähemalt).

Sisuturundus on maakeeli see, et sa hakkad tootma mingit asjalikku sisu ja seod selle kas siis otse või ringiga oma tootega. Olenevalt sinu toote karakterist tuleb valida ka vastav meetod. Bränditurunduse puhul räägime põhimõtteliselt samast skeemist lihtsalt, kuhu kaldub kaalukauss rohkem, kas toodete või brändi turundamisele. Ja kuna nende kahe vahel on reaalses elus üsna hall ala, siis allpool surungi poolvägivaldselt brändi- ja sisuturunduse ühte konteksti.

Näide 1

Sul on selline toode, mille ümber annab alati midagi kihvti teha

Gurmeepubi Haven TALLINN

Tegu on pubiga Mustamäel, saatuse tahtel sattusin mõned kuud tagasi isiklikult selle söögikoha marketingiga tegelema.

Mõtlesin, et mis siis teha olukorras, kus turunduseelarve sisuliselt puudub samas tuntust on vaja. Sai vastu võetud otsus teha võimalikult funktsionaalne  koduleht ja hakata seda kasutama ka kui sisuturunduse põhikanalit.

Toodame nii ülepäeva artikleid meie tegemistest, jagame näpunäiteid, teeme retseptivideosid ja muud sellist lahedat.

Võin öelda, et restoran on väga õige äri, kus sisuturundust rakendada, sest alati leidub midagi millest rääkida, mis inimesi huvitab. Toit on cool. Teemad otsa ei lõpe kui turundusinimesel vähegi oidu jagub millegi uue genereerimisel. Ma ei hakka siinkohal kõiki asju välja tooma.

Mis-on-sisuturundus-ja-kuidas-seda-oma-firma-eduks-kasutada

Koduka screenshot

 

Näide 2

Mida teha siis kui su tooted pole sellised, millede ümber pidevalt huvitavat sisu tekitada saaks?

RedBull

Minu lemmik näide on RedBull. No olgem ausad. Energiajook??? mmmmm…teed ühe artikli, et jah küll on ikka tore jook, ja näed tegime sellise katse, et eemaldab autostangelt roostet ja vaat kui hea pesuvahend ikka ja värki aga edasi??? Max 10 artiklit pigistad välja ja ongi teemad otsas. Mis sisuturundusest me siin räägime?

Aga saab ka teisiti.

RedBull ei räägigi oma joogist – pole ju midagi rääkida.

RedBull korraldab ägedaid aktsioone üle maailma ja nii muuseas, vägivaldselt, poogib oma pullimärgi nende ürituste külge. Kas pole kaval? Felix hüppab stratosfäärist alla Redbulli märk otsa ees. Tsiklimees tuiskab suusahüppemäest alla paneb all blokki, viskab külje ette ja pigistab purgi RedBulli omale kurku tühjaks – rahvas uilgab ja plaksutab käsi.

Facebook-blogi-või-bänner-delfis--sisuturundus-firma-müügi-tõstmisel-ja-maine-kujundamisel

Aga saab ka teisiti. RedBull ei räägigi oma joogist – pole ju midagi rääkida.

Antud näitel me näeme, et isegi siis kui sa müüd nii igavat toodet nagu klaasvill, energiajook või mootorsaag, siis tegelikult saad ka sina oma äris sisuturundust kasutada tuues sisse kolmandaid, huvitavamaid, elemente. Müü või raudnaelu.

Rohkem ma näidetel ei peatu, sest sa maksad palka oma turundusjuhile ja tema töö on mingi lahendus välja nuputada.

 

Kasulik on toimetada järgmise tegevusplaani järgi

1. Postitus firma kodukale  2. Nüüd jagad seda postitust oma sots meedia kanalites. Miks, sest sots meedia ei indekseeri otsimootorites ja parem oleks kui hakkad edaspidi võtma oma FB kontot kui säutsusuhtlusvahendit kliendiga. See mida täna FB postitad on kahe päeva pärast minevik ning pikaajalist efekti ei omista. Aamen.

 

Sisuturunduse plussid

Võimsus – jah, tegu on väga võimsa vahendiga kui asja õigesti teha.

Kauaaegne toime – võiks öela lausa eluaegne toime juhul, kui su firma blogi on saanud korraliku SEO, artiklite ülesehitus on õige ja sisu läheb rahvale korda. See on müügimees, mis otsib kliente ka siis kui sina tudud kodus. Lihtreklaamiga pole see värk võrreldav. Need on kaks ise asja.

 

Sisuturunduse miinused

Pika vinnaga – arvestatavad tulemused hakkavad endast märku andma võibolla alles 6 kuu möödudes – aga see on pingutust väärt.

Vaja on turundusjuhti, kes kõike eelmainitut oskab – usu neid peeaaegu, et polegi Eestis:D

 

Et sisuturundus üldse toimiks on vaja

Huvitavat rahvastkõnetavat sisu – lihtsalt mingit kräppi toota pole mõtet – parem ära üldse tee siis midagi. Isiklikult järgi proovitud ja nii on.

Järjepidevust – See on iga blogi alustala. Ole järjepidev. Sõltub paljudest asjadest, kas postitad ülepäeva või korra nädalas aga stabiilsus loeb.

Kodulehe SEO – Kui tahad, et su kodukas otsimootorites esilehel virvendab, siis SEO on VÄGA TÄHTIS!!! Palka mõni IT firma või kui väga vaja, siis saan ka ise nõu anda ja aidata.

Artikli ülesehitus – Selleks, et ka konkreetne artikkel ennast otsingutes etteotsa nügiks on vaja seda teha õigesti. Ja usu ma ei aja mingid pada praegu. Olen ise meedias töötanud alates aastast 2007, neist viimased 4 aastat online peal ja lihtsalt kurb on vaadata kuidas inimesed kirjutavad vaevaga kokku väga laheda ja korraliku artikli ent teadmatusest pole nad seda korralikult tag-inud ja ülesehitus on sama mis printmeedias. Samahästi võid selle teksti kohe välja printida ja lauasahtlisse lükata – pooled niikuinii ei leia seda netist. Jällegi, küsi, aitan kui väga vaja.

Sotsiaalmeedia toetagu põhiblogi – Ehk siis korralik artikkel kodukale ja seda sheerid edasi oma sotskanalites. Kahjuks tehakse üldjuhul risti vastupidi või siis veelhullem, keskendutakse ainult FB mikroblogimisse. Teatud juhtudel toimib ka see aga neid näiteid pole palju.

Online-Marketingi-kohvik---Et-sisuturundus-üldse-toimiks-on-vaja-teha-järgmisi-asju

Sisuturundus peab jaotuma nii nagu skeemil näidatud ehk siis põhiblogi ees ja sotsiaalmeedia järgi

 

Muide, ennem kui Haven.ee kodulehe tegemisega alustasin, siis sai läbiviidud ka väike turuuring ja enda imestuseks tõdesin, et enamus toidukohad on selle võimsa relva kasutamata jätnud. Kodukad on ühtlaselt, kõigil, ebapraktilised ja mingist blogipidamisest ei saa juttugi olla.

Tundes ka ise paljusid restoranide pidajaid, siis mulle tundub, et omanikud ei oska oma turundsujuhtidelt ka ise midagi sellist nõuda, kuna tegu on hetkel veel üsna uue ja halli alaga meil siin.

Pea kõik panustavad FB peale, mis on omamoodi kurb, sest kui vähegi tehnoloogia ja turunduse maailmas ringi sirvida, siis saab ka siil aru, et kunagine kõikvõimas FB on taandunud palju väiksemasse, ütleks nii, et ühe tööriista paljude hulgas rolli. Aga inimene pole siil ja turundustibid postitavad Facebooki evente edasi – see on online marketing, kus täna asume. Saluut!!! nuuks…

By the way, tahtisn teha kiire 30min postituse aga läks jälle 3h.

Mingi ülevaate ehk asjast saite aga tõsi, väga palju jäi ka ütlemata, sest igat siinset lõiku kirjutades ilmnes kohe mitu uut asja, mis vajaksid erladi postitust. Ent kommentaarium on avatud ja tekkinud küsimustele saan vastata ka otse kommides.

Edu äris ja kodulehed pappi teenima,

Joel