Kuidas panna oma kohviku või lillepoe koduleht reaalselt müüma?

Restorani pidada oleks väga mõnus kui puuduksid kaks asja – Kliendid ja töötajad.

Need on mu enda restoomanikust sõbra sõnad ja paistab, et enamus Eesti väikeettevõtjaid on temaga täpselt sama meelt. Milline üllas heategevus.

Kuidas-panna-oma-firma-koduleht-reaalselt-müüma-720x340

Kuidas panna oma firma koduleht reaalselt müüma?

Tere taas,

Sul on kohvik, restoran või lillepood. Õigupoolest pole vahet milline müügiga tegelev väikefirma. Kliente on vaja! Teadagi üks koht kus päris kindlasti viibib kohal 90% rahvast on internet. Aga õhus ripub mitu küsimust:

1. Kuidas oma äri nähtavaks teha?

2. Kuidas klient netist kätte saada?

3. Ja kui klient käes, siis kuidas panna see inimene tehingut tegema?

Vastan kohe ja kiiresti:

1. Sul peab olema hästi Google-is väljatulev  koduleht ja seda toetav struktur (näiteks sots meedia, meilinglist jms)

2. Kui klient kodukale jõuab, siis peab see TÖÖTAMA!!! See peab toimima igas jumala nutikas seadmes. See peab olema arusaadava ülesehitusega ja rääkima aiast mitte aiaaugust.

3. Kohvikul on vaja, et kodukat külastav inimene astuks paari päeva pärast üle ukseläve, lillepood tahab kohe online oma lillekimbu maha müüa plus veel kõik muud lisad nagu sinu ärist soliidse üldmulje jätmine või see X faktor, mis sunnib seda inimest paari päeva pärast taas sinu äri kodukat “korra” chekkima.

Küll see kõik kõlab lihtsalt. Aga veel lihtsam on küsimus, et miks me näeme selliseid lahedaid, igas seadmes töötavaid, Google otsingus alati esilehel trügivaid ja klienti tagasikutsuvaid veebe niivõrd vähe?

Kui aus olla, siis ma ei tea? Tähendab tean aga ei tea.

Miks äride, eriti väikeäride omanikud sellise võimsa ent samas täiesti normaalsete kulutustega teostatava turundusmasina kasutamata jätavad?

Loetlen ette mõned põhjused, mis arvan olevat põhilised.

1. Äride omanikud on truuks jäänud Facebookile, kuid nad pole kaasa läinud muutustega, mis FB oma koodis aastatega teinud on. Võrreldes 5 aasta taguse kuldajastuga on täna olukord selline, et sinu 1000 fännist näevad postitust vaid käputäis – see on eraldi teema, üsna kurb ja probleeme on teisigi. Ilmselt oled isegi märganud, et like-e on vähem kui vanasti?. Teen lähiajal ekstra postituse sellest.

Facebook organic reach fänni kohta langeb pidevalt - hakka maksma

Facebook organic reach fänni kohta langeb pidevalt – hakka maksma või sa pole enam nähtav on FB sõnum.

2. Alahinnatakse Google otsimootori laiahaardelisust ja kliendikvaliteedi selget üleolekut võrreldes sotsmeediaga.

Eks, peatu korra ja mõtle ise mis eristab FB klienti Google kleindist? – oii see vahe on suur.

3. Isegi kui tahaks, siis äriomanikud ei tea isegi täpselt, et millise koduka ma siis tegema peaks? Kui süsteemi ei tunne, siis ei oska ka IT mehelt küsida, et millise lehe ta sulle valmistab. Kättevõtmise asi, teistelt veebidelt saab malli võtta jms nipid.

4. Mis puudutab firma kodukat, siis ollakse lihtsalt kinni veel 10 aasta tagustes disainides, kus kodukas oli kivist fossiil, mis kuvas soovijale kontaktandmeid. Kes veel ei tea, siis tänapäeva veebilehed toimetavad nagu metslased sinu kasuks ajal kui sina saunas vihta võtad ja kalja kerisele pillud. Nii on.

4. Hea koduleht on kallis. Mmm…pole päris nõus. Väikefirma koduleht näiteks wordpressile võib olla igati funktsionaalne samas ka ok hinnaga.

5. Kodulehe haldamine on keeruline – isegi kui lased teha endale korraliku koduka, siis lõpuks peab seda ikkagi toimetama IT mees, sest ise mitte mütsigi aru ei saa.  Vale – normaalse adminnipoolega koduka puhul oskab postitusi lisada/muuta iga suvaline frigiidne tehnofoob.

 

Toon nüüd välja mõned omadused ja funktsioonid, mida ise kodukate valmistamisel rakendanud olen.

1. Lihtsus – võimalikult lihtne ja loogilise ülesehitusega. Parem oleks kui puuduvad alammenüüd ja kogu info oleks 1 hiirekliki kaugusel.

2. Responsive – Mine nüüd kohe oma restorani praegusele kodukale – ilus disain eks? Nõus. Aga proovi seda avada mobiilis – kirbusitt eks? Nõus. Sinu resto kodukas peab sekunditega avanema igas suvalises seadmes ja ehitama end reaalajas ümber nii, et ka väikese mobla ekraanil on kõik ilusti loetav ja klikitav. Ilus disain ja kaunis muusika sinu kodukal on lahe aga soovitan ennekõike tehniline osa tööle panna, sest

keegi ei viitsi paduvihmas keset s…st Tallinna vanalinna tänavat hakata kahe näpuga sinu kohviku kodukalt infot lahti zoomima. Ausalt!

Kui normaalselt ei avane, siis võtame mõne teise resto. Sinna see 50 eurot läks eks.

3. Blogi – Kui võimalik, siis pea oma lehel blogi ja tee pidevalt lahedaid postitusi. Sellega tõstad kõvasti oma nähtavust interneti otsimootorites. Loomulikult blogija A ja B. Artikli õige ülesehitus, tagid, väike adwordsi check jms peavad asja juurde käima. Kui viitsisid pika ja asjaliku artikli oma tegemistest kokku keevitada, siis võta vaevaks see ka otsimootoritele nähtavaks teha. Ei oska? Võta ühendust. Õpetan.

4. Automatiseeritud vidinad, mis toimetavad targalt sinu kasuks. Vaatame uuesti Haveni kodukat:

Kuidas-panna-firma-koduleht-reaalselt-müüma-

Näide sellest kuidas söögikoha kodukal on lihtne ja mugav laua reserveerimise moodul. See vastab ise viisakalt kliendi päringule meili teel ja edastab samal ajal e-kirja ka resto töötajatele, et laud vaja kinni panna.

Olles ise selle webi Havenile teinud, siis tean öelda, et seda moodulit kasutavad kliendid vägagi palju. Kuna see on lihtne, avaneb ka mobiilis kenasti ja sellega saab oma soovi või küsimuse kiiresti edastada. Proovi järgi kui ei usu.

5. Koduleht toob esile kõik sinu firma head asjad –  teenused ja lahedad asjandused, mis sa kõik kokku oled genereerinud, tore, aga kui isegi kaks maja edasi elav inimene ei tea, et sa niivõrd lahedaid asju pakud, siis ära süüdista klienti selles, et ta su kohvikut ei külasta. Ära unusta, et autojuht kes su putkast mööda sõidab, märkab heal juhul vaid silti katusel. Tal pole õrna aimugi, kui lahedaid asju te seal tegelikult pakute – ja nii päevast päeva. Isegi jalakäia, kes ootab igal hommikul bussi just sinu kohviku ees ei märka su tegelikke teenuseid. Miks???

Sest ta on terve selle aja ninapidi oma nutitelefonis!!!

Ole seal kus on sinu klient ja usu, just internetis istub sinu klient, kohe päris kindlasti, oi oi mitu tundi päevas. Sinu asi on nüüd talle nii muuseas silma jääda.

6. Lihtne kasutada – Viimasel ajal olen keskendunud just wordpressi platformile kuna:

  • Väikefirmale annab sellega teha suht kiiresti täitsa ok hinnaga koduka
  • Pärast peab lihtinimene oskama ka ise artikleid sisestada jms vajalikku tegema. WordPressi admini olen seni suutnud selgeks õpetada ka kõige netikaugemale inimesele.

 

Aga ikkagi. kuidas siis panna oma firma koduleht kõike seda eelmainitud maagiat tegema???

*Pane kõigepeale pabreile kirja kõik, KÕIK, millega su äri tegeleb.

*Pane kirja KÕIK mis su äri juures eelisteks on, tasuta parkimisest, hea teeninduseni, toodetest rääkimata.

*Mõtle natuke, vahi netis ringi ja kogu inspiratsiooni, millega sa võiks veel oma poekest lahedamaks muuta – jah kõlab nagu lai udune jutt aga võtan mürki, et sa leiad teiste omataoliste äride kodukaid vaadates selliseid kasulikke ideid, et käed hakkavad erutusest värisema.

*Leia mõni webmaster, kes lisaks tuimale progemisele viitsib ka natuke sinu äriellu sisse elada ja need sinule sobivad ning taskukohased lahendused kaardistada ja ellu viia.

Kui sa tõesti kedagi ei tunne, siis võta ühendust, äkki oskan mina sind aidata. Küsida võid ka otse siin, kommentaariumis.

Elagu tehnoloogia, mis müüb väsimatult 24/7 

Joel
, veebimajutu