Miks käitus noor neiu nagu vanamutt ehk Praiminguefekt

Tere sõbrad,

Praimingunähtust on laialt uuritud ja saadud tulemused seavad tõsiselt kahtluse alla inimese ettekujutuse endast kui oma otsuste ja valikute teadlikust ja autonoomsest autorist. Mida see tähendab? Lihtsamalt öeldes, nii raske kui sul seda endale ka tunnistada pole

sõltub see, kas sa võtad pakutud banaani vastu paljuski asjaolust, kas hetk tagasi sõitis su silme alt mööda buss Edkari näopildi või ahvilõustaga.

Ja mis veel hullem, asi ei piirdu ainult valikutega. Saa ka räägid, žestikuleerid, muudad oma hääletooni ja valid lausa sõnu mõjutatuna sellest, mis su ümber toimub. Ka märkad sa eelnevaga assotseeruvaid asju ümbruskonnast palju rohkem.

Psühholoog John Bargh ja tema kaastöötajad viisid New Yorki ülikooli tudengite (vanuses 18-20a) peal läbi uuringu, millest sai ka kohe teadusmaailma klassika.

Miks käitus noor neiu nagu vanamutt ehk Praiminguefekt

Miks käitus noor neiu nagu vanamutt ehk Praiminguefekt

Kuidas siis panna 18 aastane neiu käituma nagu 60 aastane vanamutt?

Lühidalt käis asi nii:

Tudengitel paluti koostada etteantud sõnadest lauseid. Üks grupp sai sõnad, mis seondusid eakatega nagu, Florida, hajameelne, kiilakas, kortsus jms. Kui laused moodustatud paluti tudengitel liikuda teise kabinetti, mida ühendas koridor. See koridor oligi võtmekohaks. Nimelt mõõdeti aega kui kiiresti tudengid koridori läbisid. Tulemus oli omamoodi rabav. Need tudengid kellel paluti moodustada lauseid eakatega seonduvatest sõnadest läbisid koridori tunduvalt kauem.

Konkreetse katse tõttu nimetatakse seda ka Florida efektiks, mis tõestab, et misiganes sõnade kogum valmistab su käitumise ette järgnevaks käitumiseks. Inimesed hakkasid käituma vanainimestele sarnaselt juba üksnes vanadusega seonduvate sõnade nägemise mõjul. Pane tähele, et sõna “vana” kui sellist katses kordagi ei kasutatud. Ja veel, sõnade kogumid anti tudengitele sellised, et otseselt vanusega ei märganud katsealused küll mitte mingit pistmist olevat. Seda kinnitas hilisem küsitlus.

Erinevaid katseid Praiminguefekti mõjust inimese käitumisele ja valikutele on läbi viidud palju ja tulemused on pehmeltöeldes murettekitavad, sest jääb mulje, et

Ajal kui sa oled veendunud, et sa olukorda kontrollid, ei kontrolli sa tegelikult suurt si….gi.

Kahjuks on praiminguefekt ka väga laiahaardeline ajades oma kombitsad sisuliselt kõikjale. See mida sa kuuled, näed, tunned, mõtled jne jne. Näiteks kui anda Opeli omanikule kätte BMW, siis vend hakkab automaatselt arvama, et ta ongi nüüd palju osavam juht, kiirem jne. Loomulikult väljendub see kõik alateadlikult ka tema liigutustes, hääletoonis, sõnadevalikus, selles kuidas ta naerab, istub jne. Seda olenemata asjaolust, et soetatud BMW võib olla räme ront võrreldes Opeliga. Kahjuks on kaheldav, et koos BMW ostuga kõik eelmainitud oskused ajusoppi juurde tekkisid.

Ärgem süüdistagem bemmimehi. Bemmimees on õnnetu ohver, mitte debiilikust süüdlane.

Okey, saime nüüd teada, et tegelikult oleme me kõik zombied. Aga kuidas saavutada siis mingitki kontrolli teiste ja mis kõige tähtsam iseenda käitumise üle?

Asja positiivne pool

On selgunud, et lisaks oma laiale mõjule on Praiminguefekt ka kahesuunaline. See tähendab, et ka sa ise saad seda tekitada mõjutades oma teadliku olekuga, sõnadevalikuga jms nii teiste kui ka iseenda käitumist.

Seetõttu olenemata sellest kui pingeline on hetkel olukord, sunni ennast alati käituma rahulikult ja kõik su reaktsioonid, sõnadevalik, näoilmed, hääletoon hakkavad järgima seda sinu teadlikku sundust olla rahulik.

Praimingunähtust on laialt uuritud ja saadud tulemused seavad tõsiselt kahtluse alla inimese ettekujutuse endast kui oma otsuste ja valikute teadlikust ja autonoomsest autorist.

Tuleb aru saada, et tegu on omamoodi ahelreaktsiooniga, kus ümbrusest kogetu hakkab mõjutama järgmist ja see omakorda järgmist tegevust ning mitmed su valikud tehakse ära taustal ilma, et sul endal õrna aimugi oleks.

Vähe veel, ka sinuga samas ruumis olevad inimesed hakkavad sind järgi ahvima ise seda teadmata. Südamelöögid aeglustuvad, hingamine muutub rahulikumaks, kehatemperatuur langeb. Kujuta nüüd ise ette kui palju kurja sa võid oma ettevõttes külvata olles pidevalt närvis, tuisates ühest kabinetist teise, karjudes telefoni ja riputades mediteeriva buddha asemel mingi verise värdja pildi kontori seinale? Samas millisest salarelvast me räägime mõjutamaks omaenda ja teiste valikuid ja käitumist.

Tuleb aru saada, et tegu on omamoodi ahelreaktsiooniga, kus ümbrusest kogetu hakkab mõjutama järgmist ja see omakorda järgmist tegevust ning mitmed su valikud tehakse ära taustal ilma, et sul endal õrna aimugi oleks.

Tegutse alati rahulikult ja lahkelt hoolimata sellest, mida sa hetkel tunned!

Sellest teemast võiks pajatada veel ja veel. Keda Praiminguefekt tõsisemalt huvitab, siis vastavat kirjandust leidub piisavalt. Hoiatan, et arvukad katsed on viinud üsna õõvastavate tulemusteni ja kas sa tahad ikka teada seda? Samas ikka tore teada, kuidas su enda alateadvus sulle koti pähe tõmbab ajal mil ise oled jumalast veendunud, et olukord on jumalast kontrolli all.

Loodetavasti saime me nüüd ka ammendava vastuse iidsele mehi piinavale küsimusele, miks mõned noored 18 aastased tsikid käituvad nagu vanad 60 aastased eided:))) nali:p

Sujuvat kulgemist,

Joel