Korduvad vead, mida kodulehe juures tehakse

On mitmed asjad, mida on vaja teada ennem kui veebilehte tegema hakkad. Ja mitte ainult progejal. Pea alati selgub, et ka veebitellija ise pole lõpuni selgeks mõelnud, kuhu ta oma laevaga tüürida kavatseb.

Tere sõbrad,

Pikk suvi möödas ja aeg taas digisulg kätte võtta. Millega suvel tegelesin? Oli nii puhkust kui tööd. Sai ka omaenda üks portaalidest kapitaalselt uuendatud ja oi, kus selle töö käigus tuli huvitavat infi välja. Aga sellest kõigest ehk teine kord.

Kuna muuhulgas sai ka mõned lisatööd võetud, siis siit ka tänane teema. Nimelt räägin mõningatest takistustest, millega ikka ja jälle silmitsi satun kui mõne ettevõtte veebiga tegelen.

Suurimad vead luues ja turundades kodulehte

Aga alustagem esimesest…

VIGA! Klient ei ole enda jaoks täpselt ära määratlenud, miks tal üldse seda veebi vaja on.

Jah see on tõsi. Ettevõte on aru saanud, et head veebi oleks nagu vaja aga kui küsida, et millega täpsemalt see uus kodukas su asja siis nii väga paremaks peaks tegema on vastus ikka umbmäärane.

“See täidab esindusrolli, Kui keegi vaatab, siis saab kontaktid jne jne.”

Jah seda kah aga kamoon. Ma ei väsi kordamast. Veeb peab müüma ja brändi kuvandit esindama. Tihti on just kodukas see, kuhu inimene satub ja  mis esmamulje ära teeb. Kuid püramiidi tipp on üldjuhul ikka müügitehing. Viimast saab aga saavutada vaid väga konkreetseid samme seades ja nende toimet mõõtes.

Mul on tunne, et eelmainitu on ka omamoodi suhtumise küsimus. Kui küsida poemüüja käest, “miks on su poes see valge riiul seal nurgas?” Tõenäoliselt saad vastuse a’la” kauba hoidmiseks.” Aga mis oleks kui sa vaataksid seda riiulit eeskätt hoopis kui müügiinstrumenti?

Ilmselt hakkad oma riiulit kohe teise pilguga hindama. Ega mõni nurk ei roosteta, või tolmurulli vastu ei vahi – riiul müüb kohe kehvemini ju.  Ja mitte ainult. Äkki peaks riiuli hoopis teise nurka lükkama – paistab paremini silma?

See, kui hästi kaup müüb sõltub kõikide sinu müügiinstrumentide koosmõjust.

Alates sitasest jalamatist kuni kauba paigutuseni välja. Kõik loeb. Rääkimata inimestest, kes leti taga mobiili näpivad.

Ka oma ettevõtte kodulehte pead selle pilguga vaatama. Igat nuppu, tekstilõiku ja värvi võta kui eraldi müügiinstrumenti – see kas toetab müüki või suisa pärsib seda. Hea uudis on see, et korraliku analüütika abil saab seda kõike jälgida, testida ja vastavalt muudatusi sisse viia.

 

Kodulehe tegemine ja valdkonna tunnetus

Valdkonna tunnetus

Alati tuleb võimalikult tugevalt eristuda aga ära laushulluks mine. Jäta alles valdkonna tunnetus. Näiteks ökopõllundusega tegelev ettevõte võib julgelt kasutada taime teemat, rohelist värvi jms, mis antud valdkonnale omane. Ülesanne nr 1 on ju kliendile sekunditega selgeks teha kuhu ta on sattunud. Sa saad aru küll, millest ma räägin.

 

Turundus - liiga palju infot mis on laiali mööda koduehte

VIGA! Topitakse kodukale liiga palju infot ja see on mööda lehte laiali.

Kindlasti meenub sulle see tunne, kui oled saanud kätte mingi kuradi väga vääraka tundmatu Motorola? Eesmärk on helinat vaiksemaks panna aga no lihtsalt ei leia sealt menüüde rägastikust üles seda fkn lihtsat kohta mida vaja. Kõike muud on aga vot helinat muuta? No ei leia.

Tunne vist on see, et tahaks raisa vasta seina visata või mis?

Ja nüüd ma küsin. Kas sa tõesti arvad, et kodulehtedega on asi kuidagi teisiti? Nooh selles mõttes on, et inimene pole sundseisus. Erinevalt mobiilikasutajast ta ei pea seda taluma – ta lihtsalt lahkub… järgmise pakkuja kodukat vaatama.

Tihti leian ennast rollist, kus pean leheomanikule pidevalt meenutama, et see on tore lause, mis sa tegid aga teeme ta nüüd poole lühemaks – siis on veel toredam.

Ma tean omast käest kui raske on asja fookuses hoida olles ise ülepeakaela omaenda mängus sees. Ja küll tahaks kliendile süvitsi seletada oma firma eeliseid, oskusi ja usaldusväärsust. Kuid liigpõhjalik tekst ehk info üleküllus on noahoop iseenda jalga. Tead miks? Sest keegi ei viitsi seda lugeda…close…uus leht ja aamen.

Kui sinu firma müüb puust taburette, siis müü puust taburette, mitte ära jahu höövelpinkidest ja eesti metsade männipuidu statistikast.

Ausalt. Inimene, kellel on vaja puust taburetti soovib sinu lehel näha puust taburetti. Päris nii lihtsaks asja muidugi ajada ei kannata aga tihti piisaks paaris kolmest nupust nagu näiteks  “TOOTED”  “KONTAKT”  “TELLI” ja kõik on õnnelikud. Laps ei nuta ja sinul müük jälle tehtud. Lisa juurde veel galerii või kui soovid siis netipood ja ongi kõik. Selline on tänapäeva trend.

 1. Päringuvormid võimalikult vähesete lahtritega – kui esimene info käes helistate/kirjutate, küsib niikuinii igast asju juurde, mida se never ette poleks näinud oma päringuvormis.
 2. Vähem nuppe, olemasolevad suuremaks, jätta piisavalt õhku ümber.
 3. Varjud maha
 4. Raamid ja ümarad nurgad maha, kus võimalik.
 5. Mitte segada stiile a’la selle avalehe disaini võtan siit aga seda galeriid tahaks nagu seal teisel kodukal nägin. Nupud võtan kusklilt kolmandast kohast.
 6. Logo vasakule üles, Call to action paremale natuke alla poole. Siinkohal vajadusel jätta väike vahemaa menüüga, et need kaks asja konkureerima ei hakkaks omavahel.
 7. Ära karda minimalistlikku, õhulist disaini – püha eesmärk on klient jutule saada ja sealt edasi tehing ära teha. Ära tõrju klienti juba eos.
 8. Vali välja 3 kõige tähtsamat asja, mida sa tahad, et klient teeks ja keskendu ainult nendele. Ta ei suuda enamatele asjadele keskenduda. Ta lööb käega.
 9. Kõik muu huvitav aga mitte otsese müügitehinguga seotud postitused soovitan näiteks panna ühe kategooria alla millel nimeks BLOGI. Kui tõesti keegi tahab süvitsi asja minna, siis leiab sealt huvitavat lugemist.

Ise kasutan sellist nippi. Kui veebileht on enamvähem valmis, siis pool sisust kärbin maha. Muidugi mitte kirvemeetodil. Laused lühemaks, vähemoluline(cräpp) välja jne jne. See on suur töö, võtab palju aega. Aga tegu on vaata, et ühe kõige olulisema etapiga väikeveebi arenduses. Kasuks tuleb mõjutamis-, müügipsühholoogia jms. Aga see on juba eraldi teema, millest võiks terve raamatu kirjutada.

Ära ujuta oma veebi üle liigse tekstiga, alammenüüdega, mõttetute piltidega, mingite pdf failidega ja kurat teab veel mis imeasjadega. Inimestel on niigi aega vähe.

Kui tõesti on tegu keerulisema teenusega, siis puhtalt veebi kaudu sa tehingut niikuinii kätte ei saa. Sel juhul olgugi veebi eesmärgiks ainiti kliendis huvi äratada ja sinu kontorisse jutule juhatada. Küll siis on juba aega mootor mutriteks võtta.

 

Turundus internetis - tänan ei huvita

VIGA! Töö tellijal pole aega või huvi suhelda

“Tehke mu kodukas valmis ma maksan papi ära ja kõik on õnnelikud.” Hmm nooo näiteks mina ei ole õnnelik ja varsti ilmselt sa ise ka mitte. Kuidas saan ma garanteerida max tulemust kui sa mulle oma äri lahti ei seleta? Tainast kokku segada ja ahju visata oskab iga pagar, küsimus on selles, kelle kringel keele alla viib?

Selge sõnumi edastamisest peab saama sinu suurim ja olulisim väljakutse kui oma firmale veebi tegema hakkad.

VIGA! Töö tellija tahab kliendist eksperti teha

Eelmise vastand. Asja tulise fanaatikuna tahab töö tellija üksipulgi lahti rääkida kõik tema teenust puudutavada tahud. Iseenesest justkui tervitatav nähtus aga ausalt, teda ei koti sinu taburetivalmimise hingeelu. Ütle, kuidas ta oma kolmejalgse sõbra kätte saab, palju maksab ja thats it.

Soovitus – kui tahad hullult seletada, siis võta koer aga jäta klient rahule.

 

VIGA! Olemasoleva veebiga ei tegeleta edasi

Ennem kui selle teemaga alustan teatan äraspidise uudise – hea veeb ei saagi kunagi valmis.

….ja nüüd asja juurde.

Veebi võetakse kui mingit omaette vidinat, mis netis vaikselt tiksub. See suhtumine on suur viga. Veeb, millega ei tegeleta ei anna ka erilist tulemust.  Su füüsiline kauplus ei tööta samuti üksi. Sellega tuleb tegeleda. Kogu aeg mõelda, kuidas panna need ruumid, letid, inimesed paremini teenima. Just nii käib asi ka interneti turunduses – üks ühele reaaliga.

Interneti puhul on tegemist väga võimsa relvaga juhul kui see relv on õige inimese kätes muidugi.  Kuigi võin sulle nõua anda ja aidata asjad nii öelda jooksma saada, siis lõpuks taandub kogu edu siiski vaid sulle kui firmaomanikule. Miks? vastuseid on kolm:

 1. Väikefirmana sul lihtsalt pole ressurrsse minusugust igapäevaselt palgal hoida
 2.  Kui ka oleks raha, siis üldjoontes pole viimane ikkagi otstarbekas, sest usu, kui suurem tuli maas ja edasised juhtnöörid käes, siis saad sa enamus asjadega ka ise täitsa hästi hakkama. Juhul kui turundus hakkab siiski rohkem aega võtma kui saiaküpsetamine ise, saab asja aegaajalt sisse osta ka teenusena.
 3. Kõige paremini teab firma asju firmaomanik ise.

 

Millal on mõtet väikeettveõttel turundaja palgata?

 1. Päris alguses, et need kõige kiiremad ja valulisemad probleemid korda saada.
 2. Näiteks korra aastas, et neutraalne pilk väljastpoolt vaataks seisud üle ja tõmbaks uuesti joonele asjad, mis on kas soiku jäänud või lihtsalt “oma elu” elama hakanud.
 3. Kõik sujub aga on plaanis asi niiöelda järgmisele levelile tõsta.

 

 

VIGA! Ei jälgita oma veebi statistikat

Panen alati veebidele analüütika külge. Usu või ei see on üks kuldaväärt info, mis sealt tuleb.

Ometi on jäänud mulje, et analüütika jälgimine pole väga popp firmaomanike seas.

Tegelikult pole siin midagi keerulist. Tuleb ainult harjutada ennast seda igapäevaselt jälgima.

Toome jälle näite “päris” maailmast. Kui sul on pood, siis sa ju jälgid hoolega, kes sul seal käivad? Vastavalt sellele saad ajapikku optimeerida ka oma kauba tellimist. Kui palju õlut kui palju piima, kui palju leiba kui palju viina. Täpselt nii käib asi ka interneti turunduse maailmas.

Ära loo endale pseudoreaalsust, vaata statistikat ja saad kohe teada, mis su ettevõttes tegelikult toimub. Lihtne.

Kodulehe tegemine, turundus ja statistika

kui selline asjandus on sinule kui internetis turundavale ettevõtjale võõras, siis parem võta kohe ette midagi.

Nüüd viskan kivi ka veebiarendajate kapsaaeda, kes tihti lihtsalt teevad tellitud koduka valmis süvenemata, kliendi teenusesse, lähteülesannetesse jne. On see oskamatuse või laiskuse küsimus, ma ausalt ei tea. Tean vaid seda, et mõlemad naljad maksab kinni see õnnetu klient.

Veebileht tehniliselt valmis teha ei ole asjatundja kätes mingi imetegu. Julgen väita, et tõsine defitsiit algab Eestis just sealt kus lõpeb progemine ja algab turundus.

See on uskumatu kui palju annab ära teha õige disainiga just turunduse ja müügi vaatenurgast. Nuppude asukohad, kuju, värvus, tekstid ja kõik see värk. See on paras mõjutamise psühholoogia aga kui eesmärk on müük, siis müüki peab see leht ka tegema.

Hea veeb ei saa kunagi valmis. Ja hea ongi, sest kohe korraliku kodukaga alustades sätid enda firmale kõvad eelised.

Niih. Üritasin jälle teha nii lühidalt ja lihtalt kui vähegi suutsin.

Aga kui siiski tundub, et oled midagi suurt kaotamas ja vajad antud alal abi, siis kirjuta alla kommidesse või otse meilile joel@qoqo.ee

Soovitan lugeda ka seda: Interneti kasutamine leibkondades 2015