Kas maapiirkonda tasub teha riietepoodi?

Tere. Küsimus suurele ringile. Mis te arvate kui meie alevikku tuleks kasutatud ja uute riiete pood ning kas see tasuks end ära?

Just sellise küsimuse otsa komistasin ühe keskmise suurusega Kesk-Eesti aleviku Facebooki kommuunis. Inimesed on ettevõtlikud, ka maal, see on hea! Aga tõesti. Kui selline riietepood juba teha, siis mis oleksid need sammud, mis aitaksid oluliselt edule kaasa?

Kuna sain aru, et plaan on teha niiöelda klassikaline kasutatud-uute riiete pood, siis sellisel mudelil ei näe vähemalt mina erilist potensiaali. Kuid erinevaid lahendusi omavahel targalt kombineerides on võimalik edutõenäosust oluliselt tõsta.

Selline hall ja kõle riietepood, mille ühes pimedas nurgas istub tige memm kassaaparaadi taga on minevik

Selline hall ja kõle riietepood, mille ühes pimedas nurgas istub tige müüja kassaaparaadi taga on minevik

Aga millisel variandil siis on potensiaali?

Kolm asja:

a) Müük toimub interet + showroom meetodil.

b) Müük toimub üle Eesti, mitte ei piirdu selle väikese alevikuga.

c) Tootevalik, peab vastama täpselt sihtgrupi huvidele.

 

Allpool seletan sammhaaval lahti, kuidas seda kõike reaalselt teostada.

 

1. Turu-uuring

Kas tead, et üks suuremaid vigu, mida algajad firmaomanikud teevad on see, et jäetakse tegemata turuuring.

Miks siis? Põhjuseid on laias laastus kolm. Neist kaks esimest on laiskus ja lollus. Kolmas põhjus peidab ennast aga sügaval inimese psüühikas. Nimelt on meil kalduvus omistada häid omadusi ideedele, mis meile hetkel meeldivad. Rahvakeeli kutsikavaimustus. See tähendab, et kui sul tekkis mõte teha riidepood keset küla, siis isegi kui reaalne stsenaarium äri õnnestumiseks on küsitav, sa lihtsalt igoreerid hoiatavaid märke ja lased endale ligi vaid plusse.

Sa valetad iseendale kinnitades pidevalt kui hea mõte on seda poodi ikka teha ning ignoreerid nina all blinkivaid ohumärke.

Siinkohal tasub alati kuulata võõraste inimeste nõuandeid, sest erinevalt sinust näevad teised olukorda täiesti külma kõhuga ja seetõttu üsna adekvaatselt. Tõsi, tihti ka liiga negatiivselt.

Määratle täpselt ära target ehk sihtgrupp, kellele sa täpselt oma kaupa müüa kavatsed. Sa ei suuda katta kõikide vajadusi. Valik tuleb teha, sest vastasel juhul ei saa sina kliendist ega klient sinust aru. Ka puuduvad vahendid miljoni euro eest kaupa lattu võtta. Muide ka määratlemata sihtgrupp on üks põhilisi põrumise põhjuseid. Kui vajad täpsustusi ja abi, siis küsi – aitan.

Turu-uuring on vajalik. Sa pead teadma, kas ümbruskonnas tehakse juba midagi taolist. Kui jah, siis kas sina suudaksid seda paremini teha või mitte? Millised on inimeste harjumused ja vajadused? Suhtle inimestega, küsi neilt, kust nad praegu oma riideid ostavad, kas nad ostaksid edaspidi sinu poest jne jne.

“Püüa leida kohalike inimeste tänased reaalsed probleemid ja lahenda need oma äritegevusega”

Pane plussid ja miinused paberile kõrvuti, loe kokku ja hinda võimalusi. Parem oleks kui sind aitab keegi tuttav, kes asjasse mittepuutuva isikuna suudab säilitada kainet meelt. Ma luban sulle, et miinuseid tuleb rohkem aga see pole veel maailmalõpp. Analüüsi tulemust rahulikult, millistest miinustest käib su jõud üle ja millistest mitte.

Anna aega mõttel laagerduda ehk 9 korda mõõda 1 kord lõika.

Kas tasub ära teha oma äri - riiete pood

Suur ja kulukas riidekauplus ei tasu end väikeses kohas ära. Mõistlik on rakendada Online + Showroom meetodit

2. Trend on showroomidel

Suur kõle pood, kus tädi kassamasinaga kliente ootab ei ole rentaabel. Selline iganenud skeem töötab toidupoodide puhul aga riided…EI… maal mitte. Kulud tuleb võimalikult maha optimeerida. Showroom ehk prooviruum ise peab olema puhas ja korralik. Niisiis tuleb hankida ruum, mis lisaks mõistlikule suurusele vastab järgmistele nõuetele:

Ruum asugu küla tsentris või sellele väga lähedal. Parem oleks kui ruumid asuksid samas hoones kohaliku poega, koolimajaga, kultuurimajaga vms. Rahvamassi sünergia on oluline. Ruumi hankimisel tasub abi paluda näiteks kohalikult omavalitsuselt. Ehk on kohalikus koolimajas või rahvamajas mõni vaba koht soodsalt rendile või suisa nullrendile anda. Jah, ka nullrendi võimalus võib täitsa teemaks minna, sest antud äritegevusel võib kogukonna ühtsusprintsiipi toetav väärtus ületada ettevõtja isikliku tuludest saadud väärtuste piirid. Tark vallavalitus näeb siin võimalust ja peaks olema igati huvitatud igasuguse ühistegevuse ergutamisest oma haldusalas. Jah kasutasin meelega sõna ühistegevus, sest suurtest numbritest ärgem esialgu räägi eks.

Oma poega annad sa väärt panuse kogukonna arengusse ja saadud tulu on pigem boonus kui kullaauk.

Showroom peab olema ilus, puhas ja korraliku valgusega, et riided ilusti esile tuleksid

Showroom peab olema ilus, puhas ja korraliku valgusega, et riided ilusti esile tuleksid.

2. Ära tee oma asja üksi

Ülal rääkisime sünergiast. Vaata laia pilti. Ehk on võimalik ka oma ettevõtte siseselt sünergiat võimendada. Kindlasti on igas külas keegi, kes müüb kosmeetikat vms. Pange asjad kokku. Seal samas ruumis võib sinu riietele lisaks pakkuda ka sõbranna kreeme jne jne. Win-win situatsioon, kus kliente võidavad mõlemad samas te ei konkureeri omavahel toodetega. Kulud vastavalt panustele jagamisele muidugi.

 

3. Reaalne müük toimub üle interneti

Jah just, netis on korralikud toodete pildid hindade, mõõtude ja muude vajalike andmetega üleval. Inimesed vaatavad, kui miski meeldib, siis küsivad ja kui reaalne huvi tekib, siis minnakse kohale, ning proovitakse kohe eelnevalt kokkulepitud tooted ära.

Jõudsimegi oma jutuga asja tuumani – internet, internet, internet!!!

Kuna väikeses asulas on klientide arv vägagi piiratud, siis just internet on see, mille abil oma tooted laiale ringile nähtavale saab tuua. Seal saab niiöelda eelmüügi ära teha ja klientides huvi äratada. Külas on vähe inimesi ja needki liiguvad harva tänavatel. Kus nad siis on? Eks ikka oma kodudes ninapidi arvutis/nutitelefonis.

Tänu taevale on olemas üks koht, internet, kus kõik on kohal ja mis ei tunnista riigipiire. Just seal pead ka sina oma kaltsukaga majandama.

Kuidas teha oma riietepoodi?

Reaalne riiete müük toimub üle interneti.

Kui lähedal asub postkontor, pole probleem saata kaupu ka teise Eesti otsa. See on veel üks pluss netituru kasuks. Lisaks kohalikele on su potensiaalseteks klientideks nüüd ka teised eesti elanikud.

Väidad, et netipoodi teha on keeruline? Jah olen nõus aga saagem aru, et see millest me praegu räägime ei ole netipood vaid netiväljapanek showroomile (prooviruumile), mis asub keset küla. Kui sa hommikust õhtuni Facebookis nõmedaid videosid postitada oskad, siis suudad ka FB grupi teha ja oma külarahva sinna gruppi invite’ida. Ja nüüd polegi muud kui hakka aga tooteid üles tulistama.

Visual ehk välimus

Ärgem nüüd tormakem kõiki oma 2000 riidehilpu köögilaual üles pildistama. Visual on ülioluline, eriti veel internetis, kus sa pead suutma oma kleidikesed maha müüa ilma, et inimene seda veel katsudagi on saanud. Sul on vaja pilti, mis paneb rahva seda kleiti tahtma.  Mõned nipid:

1. Pildista alati korralikult valgustatud ruumis, vaata, et taust oleks ilus ja värvid selged. Tekita mingi toimiv valguslahendus, rakurss, koht jms. Pilt peab tulema ilus, tõesti ilus. Mingisuguseid halle olluseid pole mõtet netti toppida – tõmbad oma ärile kohe vee peale. Alguses on üksjagu katsetamist aga lõpuks saad nipid kätte ja tead juba täpselt, millise lambi kuhu suunad, millise seina taustal jne jne. Pilt Peab Tulema KVALITEETNE!

Hästi ülesehitatud, kvaliteetne netiväljapanek on sinu virtuaalne müügimees, mis teeb su heaks väsimatult müügitööd ka siis kui sina parasjagu voodis und näed.

Võrdle neid kolme pilti. Kõigil kolmel juhul üritatakse maha müüa kleiti. Pilt1- täielik OUT. Pilt2 - taust on kirju, kvaliteet ok, müüja enda seljas pildistatuna mõjub toode usaldusväärsena.

Pilt1- värvitu, pime ja udune – täielik OUT.   Pilt2 – taust on kirju, kvaliteet ok, müüja enda seljas pildistatuna mõjub toode usaldusväärsena.

2. Võimalusel kasuta ka modelle. Tõmba kleit kas iseendale selga või kutsu sõbranna modelliks. Selliselt ülespildistatud riided annavad kliendile palju parema ülevaate ja tekitavad soovi kohapeale vaatama minna. Siinkohal tuleb muidugi kasuks modelli laitmatu meik ja muud ilunipid, mis toote veelgi ilusamaks muudavad. Uute toodete puhul sobivad ka tootja enda originaal tootefotod. Viimastel puudub küll see isiklik reality touch, mis tuttava inimese seljas pildistatud tootel aga vähemalt on neil kvaliteet hea. Kuldne kesktee on kuskil vahepeal.

Võimalusel-kasuta-ka-modelle.-Tõmba-kleit-kas-iseendale-selga-või-kutsu-sõbranna-modelliks

Võrdleme nüüd müüja enda seljas pildistatud toodet ja tootjafirma kodulehelt tõmmatud fotot. Kummagil on omad plussid ja miinused. Millist taktikat kasutada on juba sinu isiklik valik.

3. Kaasa sõbrannad mängu. Kohvitage showroomis, lobisege niisama, proovige riideid, pildistage jne jne. Nii võimendad huvi oma tegevuse vastu oluliselt. Ära unusta, et see mida sa teed saab toimida ainult kui elustiiliäri. Tuim hall riidekauplus keset küla ei huvita aastal 2015 kedagi. Suurim probleem maal peale tööpuuduse on igavus. Lahenda vähemalt seegi mure. Usu, rahvas oskab tänulik olla ning müük edeneb. Niisiis su äri toimub internetis oma toodetest rääkides ja showroomis sõbrannadega kohvitades, veinitades, reaalseid tehinguid tehes. Sellest peab saama omamoodi suhtlemisekoht.

Nüüd sa küsid, et see sõbrannabusiness on küll tore aga kuidas ma meeskliendid kätte saan? Vastus lihtne. Sina ei saagi. Need samad sõbrannad tassivad ise oma mehed kättpidi kohale või mis maal eeliseks, sa saad alati anda riideid kliendile koju kaasa proovimiseks. Kui ei sobi, toob tagasi.

Rahakott on naiste käes! Kui sa loodad, et mõni külamees su butiiki regulaarselt külastama hakkab, siis oled küll ennasthävitavalt naiivne.

Kulutooted, nagu sukad, sokid, töökindad olgu alati olemas, sellist kraami võib alati kellegil vajaka olla. Kiire raha.

 

Turundus

Hollywoodi filmitööstuse raudreegel on, et 50% kogu filmi eelarvest tuleb kulutada reklaamile ja turundusele. Kui filmi eelarve on 100 miljonit, siis produktsiooni peale saab kulutada 50 miljonit. Teine 50 läheb reklaamile. Kas nad on lollid??? Vastupidi, nad teavad täpselt kuidas asjad käivad.

Ära alahinda turundust. Kuna tegu on väga mahuka teemaga, siis marketingi strateegiaid ma siin lahti seletama ei hakka. Sellest tuleks teha eraldi artikkel. Kui tunned, et su pea on tõesti tühi aga abi vaja, siis kommentaarium on all. Kurda oma mure ja püüan aidata.

Kui sa tahad olla edukas, siis vihjeks niipalju, et 90% oma tööajast kulutad sa turundamisele ja heal juhul 10% ajast teed reaalseid müügitehinguid. Asjad käivad nii.

Tegin võimalikult laias plaanis ja lühidalt. Kui see postitus aitas sind, siis on eesmärk täidetud. Juhul kui miski jäi arusaamatuks või jäi mõni aspekt üldse puudutamata, siis kirjuta kommentaaridesse ja vaatame, mis teha annab.

Elagu elu maal!

Joel