Kas Facebook turunduskanalina on hääbumas?

Paistab, et minu paarist viimasest postitusest on jäänud mulje, et Facebook, vähemalt turunduskanalina on hääbumas. Klaariks selle asja ka kohe ära siis.

Tere Sõbrad,

FB kasutajate arv Eestis tiksub seal kusagil 540 000 kasutaja piires, see arv on jäänud suhteliselt samaks juba mõnda aega. Orgaanilie reach on ca 5% fännide arvust. Mingid võimalused on ära kadunud mingid on juurde tulnud. Targalt kasutades töötab kõik endiselt ja kuigi minu eelmistest sõnavõttudest võis jääda mulje, et Google on IN ja Fb OUT, siis päris seda ma silmas ei pidanud.

FB viimase aja rõhk on tõesti tasulisel reklaamil ja see on siiski, olgem ausad, väga hea hinnaga. Tasuta lõunaid ei ole eks? Arvata, et sa midagi elulõpuni tasuta saad on üsna rumal ja tagurlik lootus. Eks näita mulle teine sama soodne koht kus end reklaamida. Mõni ehk leidub aga mitte palju. Teatud vanusegruppides FB kasutatavus langeb, see on tõsi aga mitte veel maailmalõpp.

Kas-Facebook-turunduskanalina-on-hääbumas-marketing-internetis

Kas-Facebook-turunduskanalina-on-hääbumas-marketing-internetis

 

Kuhu edasi?

Iga firma ja kampaania raames vaata ennem, kus seda turundada tasub. Üsna loogiline või mis? Tasuta levi kasv on paljudele oluline ja tegelikult on ka praegu orgaanilise reachiga täitsa võimalik 100% fännideni jõuda. Lihtalt see postitus peab olema väärtuslik, kõneainest tekitav. Vihjeks veel niipalju, et on aeg cräpitootmine lõpetada ja asjalikku sisu looma hakata.

Aga kui oluline see “like’ide” tagaajamine tegelikult on siis? Mina arvan, et like’ide meeleheitlik hankimine oma postitustele on poolenisti siuke rahvahullus langeval turul. Lausa nukker on vahest vaadata kuidas tehakse päris tabav ja igati viraalne nännikampaania mille ainsaks eesmärgiks on saada võimalikult palju like/share. Usu, kui sa selliseid kampaaniaid pidevalt teed, siis tasub mõelda ka näiteks emailide kogumisele. Jah, mõni tõuseb nüüd tagajalgadele, et email on ajalugu jms. Lausa kahju sellisest. Loe värsket erialast kirjandust.

Emailid on endiselt üks parima tagasisidega marketingi vahend kliendini jõudmiseks.

Muide sama juttu olen üritanud rääkida nii mõnelegi ja mitmed turundajad on selle jutu peale kergelt muigesse tõmmanud. “Sa loll elad vist eelmises sajandis” on selle muige nimi. No mida küll kosta selle peale??? Võibolla elangi eelmises sajandis aga see emaili jutt on üsna tänahommikune ja kui end juba marketingiga seod, siis väike erialane põige statistikasse ei teeks sullegi paha.

Lihtsalt teadmiseks, väike tabel 2014 aasta seisudest online marketingi alal.

Milline-marketingi-kanal-annab-sinu-firma-kodulehele-rohkem-külastusi-2014-aasta-seisuga

Milline online marketingi kanal andis firma kodulehele enim külastusi. USA 2014 aasta 1. kvartali  seisuga.

Niisiis veelkord. Ei ole mõtet Fb-d võtta kui ainsat püha graali. See on üks tööriist teiste hulgas, mitte sugugi paha aga ka mitte ainus mille peale kõik oma kaardid laduda.

On teada tuntud tõde, et turundades oma brändi või toodet sotsiaalmeedias peab ka uut sisu tootma pidevalt ja hästi. Turundus ongi pidev erinevalt üksikust reklaamkampaaniast, mis piirdub mingi kindla ajavahemikuga. Vahest on vaja lihtsalt 25 karpi kingi maha müüa ja thats it. Mõistan. Kuid üldjuhul räägime me ikka firmadest, mille igapäeva turunduse osaks FB on ja siinkohal ei teeks paha natukene ka ringi vahtida. Kui niikuinii igapäevaselt turundusega tegeletekase, siis pimesi ainult FB rauda taguda on küll harjumuspärane ent mitte alati ainuõige mõtteviis.

 

Kui kõvasti kisada ja kelle käes on trumbid?

Täna on olukord selline, et initsiatiiv on pigem ettevõttelt kliendile kui et vastupidi. Põhjus lihtne. Teenuste ja kaupade pakkujaid on lihtsalt niivõrd palju, et kes kõvemini kisab, see saab tähelepanu. Küll aga ei ole klient enam see, kes ta oli 10 aastat tagasi. Kõvast kisast üksi jääb väheks. Üha rohkem pööratakse tähelepanu ka kisaja sõnadele ehk siis ka kõval kisal võiks põhjus olemas olla. Niisiis ennem kui oma firma seinale midagi postitad, mõtle hoolikalt järele, kas sellel sõnumil mingigi väärtus võiks olla kliendile. Ärgem unustagem, et

meil kõigil saabub kunagi see piir kus “liiga palju on liiiiga palju”

FB on suhtluskanal, see on koht, kus suhelda oma kliendiga – siis suhtle aga mitte jura postitades vaid räägi asjast kui on asja, millest rääkida ja asja tekitamine on asjamüüja enda probleem. Selleks ongi vaja palgata turundusuht, kes selfide ja lollide säutsude asemel suudab ka midagi enamat genereerida ja usu pea iga toote ümber annab luua lõputut ja huvitavat lugu. Tõesti raudpoltide tootjal on üksjagu keerukam kui restoranil. Ometi ka ka poldimüüjal on omad võimalused. Vt. minu Brand Journalismi artiklit SIIN

 

 

Müük Facebookis on täiesti reaalne kui see on suunatud toote sihtgrupile, seda nii oma fännibaasi kasvatamise kui suunatud sponsorreklaami toel. Ehk siis asi on sihtgrupis ja seda huvitavas sisus. On olemas ka firmasid, kelle puhul piisabki oma toodete piltde jagamisest FB seinal – tibid kes müüvad neid odavaid riidehilpe. Mis sisust sa seal ikka räägid peale toote enda omaduste. Keegi ei tahagi midagi enamat teada. Etteruttavalt võtan selle vastutuse ja teatan, et ka see on ajutine trend ja FB odavhilpude turuga on varsti lõpp. Liikuge uuele tasandile tibid või otsige uus töö!!! Reaalsus saabub ootamatult nagu alati. Veel riietest – trend on showroomi peal, proovitakse ära ja kodus ostetakse neti kaudu see sama toode ära, kas sealtsamast või siis kuskilt mujalt. By the way nii nagu praegu see pull kaua ei jätku. Aamen!

 

Kuidas siis päästa seda, mida päästa annab?

1. Kui toode on äge siis jaga seda toodet ka rahvale ja fännid + reach tulevad. Sa tead kuidas see käib, kuid lisa tasulist reachi. Rahaline osa on maruväikene aga tulemus on kordi suurem kui orgaanilisele viirusele lootma jäädes.

2. Loomulikult pilt on oluline. Hall udune pilt ei müü kunagi. Kui sa ise head pilti teha ei oska, siis näiteks maasikate müügi puhul hangi see äge pilt kasvõi pildipangast, sest visual müüb ja jääbki müüma.

3. Pealkiri, pealkiri, pealkiri!!! Lühike, märkitabav. Lihtne öelda, mitte nii lihtne teha. Ilmselt pean hea pealkirja koostamisest eraldi postituse tegema – mingid õpitavad nipid on täitsa olemas muide.

Ja veel. Kontaktihind Fb-s on endiselt odavam kui näiteks teles. On näiteid küll, kus kampaania ei hakka teles tööle vaid just sotsmeedias. Jah turundus on vahest üsnagi ettearvamatu valdkond. Seega pangem jalad põhja, lõpetagem paanika ja hingakem edasi.

Varbad puudutavad endiselt põhja, lihtsalt natuke rohkem sitsida on vaja, et ellu jääda.

 

Lõpetuseks veel üks huvitav graafik USA näitel 2014 aasta aprilli seisuga. Tegu siis otsese investeeringutasuvuse näitaja ehk ROI-ga:ROI-ehk-investeeringutasuvus-erinevate-digikanalite-lõikes-2014-aprill

Häid valikuid,

Joel

 

You may also like...