Kas e-pood tasub ära?

Ajal mil terve maailm ostab-müüb-vahetab internetis on paljud eesti firmaomanikud ikka veel umbusklikud. “Ma ei tea kuidas see käib ja kui teaks, siis niikuinii pole eestis mõtet netipoodi teha kuna rahvast on vähe, see niikuinii ei müü jne jne.”

Vastan: Seda enam, et rahvast on vähe peaksid kaaluma netipoe kaasamist oma müügiprotsessi ja see “niikuinii ei toimi” teema on oskamatu tegutsemise tagajärg.

 

Netipoe peale võksid mõelda juhul kui…

E-pood toetaks juba olemasolevat müüki – omades juba füüsilist poodi on paljud korralduslikud asjad sul juba tehtud. Võibolla vajad juurde vaid ühte inimest, kes online osaga tegeleb ja seda arendab.

Tootja ja hulgimüüja – kindlasti tasub netipoe käivitamise peale mõelda tootjatel ja hulgimüüjatel kuna üha rohkem soovitakse müüki teha siiski korraga nii hulgi kui ka jaetasandil.

Nišitooted ja elustiiliäri – käsitöö, mesi, väiketalunikud jms. Mõttetu on teha füüsilist poodi kui tootmine on väike. Suured edasimüüjad ei võta sinu tooteid sisse. Suvised laadad on hea aga miks mitte tegeleda müügiga ka talvel? Jõuluajal võiks müük läbi neti olla abiks küll või mis?

Füüsilise poe püstilöömine on üsna ränk. Ainuüksi asukoha valik on suur risk, mllega eksides kaotad palju.

Käsitööline Lõuna-Eestis võiks oma tooteid lisaks suvisele laadale  pakkuda ka netis ja miks mitte võtta müüki ka naabrinaise pajalapid ning õunamoos.

Eksport välisturgudele – e-pood ei tunne füüsilisi piire. Näiteks Baltika grupp teeb päris palju oma jaekaubanduse ekspordist läbi e-kaubanduse. Ausaltöelda väikemüüja puhul ma väga muid võimalusi ei näegi.

Ära unusta, et veebipood toimib ka turundusvahendina. Seda muidugi juhul kui asja õigesti ajada. Netipood hoiab niiöelda asja käibes sõltumata sellest, kas on talvine mõõnaperiood vms vastik segaja.

Epood - kuidas teha online kauplust?.

Ära ignoreeri maksvat klienti

Kuidas saada netipood müüma?

Ütlen kohe, tehniline pool käib suht hõlpsasti. Küsimus on just sisus, turunduses, kuidas kliendini jõuda ja kõik see. Vaadates eesti netipoode, siis tihti näen kodulehti kuhu on üles riputatud mõned tooted, seal juures on pangalingid ja nii ongi. No ma ei tea. Kas sa füüsilise poe puhul teed ka nii, et rendid mingid ruumid, viskad oma kolm meepurki valgele riiulile ja siis jääd ootama? Ilmselt mitte.

Ka netipoe puhul pead sa tegelema pidevalt turundamisega, testimisega ja uute nippide rakendamisega. Kui sinu poodi astub sisse klient, siis kõik on tore kuni hetkeni, mil see klient selg ees uksest välja tagurdab. Kui nii juhtub, siis on su pood kas liiga kõle, haiseb seal midagi, müüja on ebasõbralik, kaubad pole atraktiivselt paigutatud vms. Kõige eelmainitu peale peab pidevalt mõtlema ka online kaubanduses.

Põhimõtteliselt pead sa misiganes müügi puhul jagu saama kahest probleemist

1. Kuidas klient enda juurde meelitada

2. Kuidas selle kliendi käest nüüd raha kätte saada

Nüüd jõuamegi tõdemuseni, et tehniliselt e-pood koos  makselahenduste jms. üles panna pole asjatundja kätes keeruline. Ka tarnetega on Eestis lood head, sest pakisaatmine on meil lihtne ja toimib päris hästi. Kliendi tehinguni viimisel loevad aga paljud pisidetailid alustades su koduka esmasest muljest kuni “MAKSMA” nupu värvuse ja asukohani välja. On kümneid detaile, mida peab jälgima aga nendest eraldi räägin mõnes teises postituses.

 

Netipoe puhul tuleb aru saada et ütlus “”locaton, location, location” siin ei loe. On vaid üks suur netiavarus, kus asukoht erilist rolli ei mängi. Pigem töötab siin ütlus “nähtavus, nähtavus, nähtavus.”

Kas e-pood tasub ära?

Kas e-pood tasub ära?

Mis vigu siis netipoodi tehes tehakse?

Nagu öeldud, tehniliselt e-pood püsti panna ei ole asjatundjale raske, küss on selles, kuidas su kodukale sattunud klient reaalse tehinguni viia ja siin tuleb mängu turundus, müügipsühholoogia, värvid, nuppude asetus, tekstid jne jne. Kõige eelmainituga tihti ei tegeleta.

Pea meeles,et üle 70% veebikülastajatest hindab firma usaldusväärsust nende kodulehe välimuse põhjal. Seega, disain on väga oluline ja tihti on olematu müügi põhjuseks just ebaprofessionaalne esmamulje. Ka tänavalt võõrasse kauplusse sisenedes mõjutab sind esmamulje vägagi.

Veebipoodi võetakse kui mingit tavalist kodulehte, mis lihtsalt on. Piisab kui korra kuus asjale pilk peale heita. Kahjuks need asjad nii ei käi.

Jäetakse arvestamata korraldusliku küljega. Kauba saatmine, vastuvõtmine, tagastused, laoseisud, raha vastuvõtmine, arvete edastamine, suhtlus kliendiga. Millised tegevused järgnevad kui keegi on su poes äsja ostu sooritanud.

Netipood kui koduleht on optimeerimata. See ei tule otsingutes välja, on aeglane või lausa vigane.

 

Teadmatus on suur probleem

Suheldes sel teemal inimestega, siis pea alati tuleb välja, et kaupmehed ei tegele online müügiga puhtalt juba selle tõttu, et lihtsalt ei saada aru sellest internetivärgist. Minu soovitus – küsi nõu ja lihtsalt hakka kuskilt otsast pihta, sest nii see taip tuleb. Ka soovitan alustada pigem lihtsa ja minimalistliku poega, et vankrit kohe algul mitte upakile ajada.

Ja parem hakka asja juba täna uurima, sest sinu klient istub praegu nutitelefonis ning mida varem ta sinu tooteid seal kohtab seda etem.

 

Kui kahtled e-poe tegemise vajalikkuses, siis mõtle kolmele asjale

1. Iga klient, kes lahkub su juurest ostu tegemata on kaotatud klient ei ole vahet kas müüsid oma puulusika maha Hauka laadal või läks see minema läbi interneti. Hästi tehtud e-poega kodukas jahib oma saaki ka siis kui laadahooaeg on möödas.

2. Vaata tänaval ringi, kõik on ninapidi telefonides ehk internetis. Seal on tänapäeva klient – seal pead olema ka sina.

3. See kui eestlane on online poodide suhtes veel natuke arglik ei tähenda, et see nii jääb. Pool Eestit tellib juba täna Amazonist ja eBayst, Hiinast rääkimata. Üha rohkem tellitakse ka kohalikelt müüjatelt. Küsimus on lihtsalt selles, et hetkel veel pole just palju neid kohalikke müüjaid, kes oma e-poe piisavat proffessionaalselt üles on ehitanud. Aga neid siiski on ja tuleb aina juurde. Ära kaota sinagi aega, sest sa ei pääse sellest reformist niikuinii.

 

Emotsiooniostud

Ost toimub vägagi tihti emotsionaalsel tasandil. See tähendab, et hetkel nägin lahedat toodet ja ma tahan seda osta. Nüüd tuleb kohe kliendilt raha käest ära võtta, sest homme, isegi kui ta võtab ette teekonna sinu füüsilisse poodi, siis on ta ikkagi jõudnud juba järele mõelda. Vaimustus on möödas ja tehingut sealt enam ei tule.

E-kaubandus on paisu tagant pääsev veetulv nii või naa. Mida varem sa sellega pihta hakkad seda parem. Ja küsimusele, kas e-pood tasub ära vastaksin küsimusega.

Kas mingit hulka kliente tasub ignoreerida seetõttu, et nende uudsed harjumused on sulle võõrad? Või tasub hoopis ajaga kaasas käia?

Loodan, et see postitus paneb su järele mõtlema, kus asub müük täna ja mida toob meile homne päev.

Juhul kui tekkis lisaküsimusi, siis kirjuta alla kommentaaridesse või joel@qoqo.ee

Edukat homset,

Joel