Innovaator – sinu uus töötaja

Räägime natuke su tulevikust ka. Et mis sind ettevõtjat siis ees ootab. Seis on pehmelt öeldes sitt aga sitt on meie tuleviku väetis eksole. Lennar Meri ütles seda. Tegu oli prohvetlike sõnadega, mis üha paremini uue aja konteksti sobitub. Ütleme nii, et maailma suund on praegu selline:

  1. Klientide lojaalsus ühe toote/teenuse suhtes aina väheneb
  2. Toote keskmine eluiga lüheneb

Innovaator - sinu uus töötaja

Foto: freeimages.com/barun patro

Tere sõbrad,

Mida eelöeldu siis tähendab? Tähendab seda, et kui meie issid-emmed mõtlesid välja jube hea hamburgeri retsepti, siis nad võisid selle ühe toote turjal liugu lasta pool elu. Täna on ja hakkab ka edaspidi olema nii, et sinu putka eluspüsimiseks pead sa pidevalt välja mõtlema üha uusi ja uusi huvitavaid burgereid.

Ära saa minust valesti aru. Vana hea Räägupesa burks tiksub veel mõnda aega. Kuid sellised nostalgilised tooted liiguvad siiski nišši kategooriasse. Siin postituses keskendun mina aga peavoolule. Suundadele, mis ühel või teisel moel puudutavad meid kõiki. Ka niššimehi.

Ja nüüd jõuamegi sinu järgmise kümnendi ühe tähtsaima töötajani. Tema ametinimi on innovaator.

Jah ma tean kui närvi ajab selline jutt tavalist tööandjat. Keegi peab ju sellele ahvile palka maksma eks.

Ma ei väidagi, et peaksid kohe CV online-i riputama kuulutuse, et otsime oma autoremonditöökotta innovaatorit, palk on 2 tuhhi netto. Esiteks, sedasi leiad sa oma tiimi vaid järjekordse noore, pintsakuga snoobi, kes just ärijuhtimise baka sai ja kelle äri plus eneseabiraamatutest pähe tuubitud laused on suuremad kui ta tegelikult on.

Teiseks, probleemi teravus varieerub valdkonniti. Näiteks piimatööstus ei ole juba ammu enam mõeldav ilma memmedeta, kes pidevalt uusi jogurteid välja mõtlevad. Laiendame ringi: restoranid, kauplused, hulgimüüjad, pangad, online teenused, videoülekanded – you name it.

Tark ja innovaatiline ei pea olema ainult oma toote/teenuse turundamisel vaid ka selle arendamisel ja jooksvalt kaasajastamisel.

 

Kas kohandud uue olukorraga või on juured juba all?

Ma ei ürita sind praegu uude usku keerata. Tean väga hästi neid näoilmeid kui niigi raskes olukorras firmajuhile seda kõike rääkima hakkad. “Maailma on muutunud bla bla…”

Need silmad lihtsalt ei usu seda juttu.

“20 aastat on ju kõik toiminud. Järelikult toimib ka edaspidi. Lihtsalt raske aeg majanduses tuleb üle elada. Ohhh…kuhu küll kõik kliendid jäid?” Nuuks…

No mis on mul vastu panna firmajuhile, kes on 20 aastat tindiprintereid müünud? Lähen ja ütlen talle näkku, et sry sõber aga su printer on ajalugu??? Uuene, kombi piire, lase oma eduloost lahti. Ja kui tõesti ei suuda siis mai tea – ava printerimuuseum. Ruumid ja eksponaadid on juba olemas.

Aga teemasse tagasi. Tänasest alates käi rohkem avatud silmadega tänaval ringi. Jälgi, mis ümberringi toimub. Ilmselt märkad peagi kui meeleheitlikult juba neil päevil uusi, kliendile atraktiivseid lahendusi välja mõelda üritatakse. Seda igas eluvaldkonnas nii toodete kui ka teenuste tasandil.

Innovaatorit ei otsita, innovaator leitakse

Kui hästi läheb, siis sa lihtsalt komistad inimese otsa, kes su ettevõtet pidevalt kaasajastab, uusi pulle nippe välja mõtleb ja lahedate retseptidega välja tuleb. See tegelane võib olla mõni su juba olemasolevatest töötajatest aga see võid olla ka sina ise.

Huvitav. Miks ma kuulen pidevalt inimesi kurtmas, et küll teeks nii ja naa aga firmajuht läheb ainult närvi kui midagi uut välja pakun. Kas mõni neist ongi see innovaator – ihaldatud – ajast ees – töötaja?

Äri ei ole juhuseks. See on endiselt abielu kliendiga. Lihtsalt mänguasju tuleb tihti vahetada, sest iga abielu vajab ju värskendamist. Vaidled vastu?

Avatud meelt ja lahtisi silmi,

Joel